Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny marchwi biją rekordy

2023-02-23 08:00

W zasadzie od jesieni zeszłego roku było wiadomo, że marchew tania nie będzie. Kolejne spływające z krajów Europy dane potwierdzały, że wszędzie zbiory tego warzywa były niskie lub bardzo niskie. Głównie z powodu suszy w okresie wegetacyjnym. W Polsce zbiory marchwi w 2022 roku GUS oszacował na zaledwie 603 tys. ton. To najmniej w ostatnich latach, co widać na naszym pierwszym wykresie.

w1

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Niskie zbiory w zasadzie „ustawiły” w Europie ceny marchwi na wysokim poziomie już od początku głównej części sezonu handlowego. Co jednak istotne, ta świadomość, że marchwi jest mało, kreując wyższe ceny, spowodowała jednak to, iż wielu producentów zdecydowało się sprzedać dużą część plonu od razu po zbiorze. Ceny były dobre i unikali oni kosztów przechowywania i ryzyka pogorszenia jakości w czasie tego przechowywania.

W konsekwencji mieliśmy przez pewien czas względną nadpodaż marchwi, co wyhamowało dalszy wzrost jej cen. Sytuacja zmieniła się wyraźnie w drugiej połowie stycznia bieżącego roku. Widać to na naszym kolejnym wykresie.

w2

Źródło: opracowanie własne na podstawie monitoringu cenowego fresh-market.pl

Deficyt w podaży bieżącej był już w tym okresie wyraźny, a popyt na marchew duży. Oba te zjawiska – rosnąca luka podażowa i wysokie zapotrzebowanie na marchew, były widoczne w całej Europie. Marchwi poszukiwały i poszukują kraje południa kontynentu (jak Hiszpania czy Portugalia). Nie lepiej jest  na zachodzie Europy (Francja, Niemcy), w jej centrum i na wschodzie (bardzo duży deficyt podażowy na Ukrainie). W konsekwencji relatywnie dużo polskiej marchwi zostało wyeksportowane, ale teraz szybko rośnie import.

Również z tego powodu, że wzrost cen marchwi w polskim hurcie tak przyspieszył (to również widać na naszym drugim wykresie), że bardzo wysokie ceny oferty holenderskiej czy belgijskiej nie są już przeszkodą.

Marchew polska (szczotkowana i pakowana w worki) ma obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie na poziomie 2,00-2,80 zł/kg, zależnie od kalibru, jakości i regionu kraju. To o 41 procent drożej niż miesiąc temu i aż o 153 procent więcej w relacji rok do roku. W polskim hurcie oferty importerów marchwi holenderskiej są obecnie na poziomie 2,40-3,00 zł/kg najczęściej, co oznacza wzrost średnio aż o 129 procent rok do roku.

Patrząc na sytuację rynku marchwi w Europie, można oczekiwać kontynuacji tendencji zwyżkowej cen tego warzywa w najbliższych tygodniach. Sytuacja może się zmienić dopiero wówczas, gdy na rynek trafią większe wolumeny marchwi wczesnej z południa Europy. Oczywiście o ile kapryśna pogoda nie wpłynie bardzo negatywnie na zbiory. Ale nawet o ile nowy sezon wystartuje szybko i gładko, to minie jeszcze sporo czasu zanim młodej marchwi będzie tyle, aby to wywołało spadek cen.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE