Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ceny marchwi wciąż pod presją

2020-12-22 12:00

Sytuacja na rynku marchwi w Polsce nie jest korzystna dla polskich producentów. Po pierwsze tegoroczne zbiory były wyższe niż rok wcześniej o 55 tys. ton, to jest o 8 procent (najnowsze szacunki GUS mówią bowiem o zbiorach 2020 na poziomie 733 tys. ton). Natomiast popyt na to warzywo pozostaje ograniczony. Marchew nie znalazła się wśród warzywnych „beneficjentów” wyższego zapotrzebowania wynikającego z pandemii COVID-19.

Ten niski popyt, który utrzymuje się od miesięcy, wywiera stałą presję na ceny polskiej marchwi i blokuje możliwość ich wzrostu. W konsekwencji ceny szczotkowanej marchwi to obecnie w dużym hurcie najczęściej 0,50-0,70 zł/kg.

Podobną sytuację mieliśmy rok temu. Co prawda wówczas zbiory były niższe, ale w końcówce grudnia 2019 roku był już dużo większy nacisk cenowy ze strony obfitego importu. Teraz import nie jest aż tak duży jak wówczas, ale to się może zmienić, bowiem kraje Afryki zachodniej zamknęły już swe rynki dla marchwi z Holandii i Holendrzy zwiększą nacisk na sprzedaż w krajach UE.

Rok temu popy na marchew zaczął się w Polsce poprawiać tuż przed Sylwestrem i w konsekwencji zaczęły się tez poprawiać ceny w dużym hurcie. Do drugiej połowy lutego 2020 roku średnia cena sprzedażowa wzrosła o niemal 42 procent. Jest więc nadzieja, że i w bieżącym sezonie dojdzie do aktywowania takiego trendu zwyżkowego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE