Ceny pietruszki – powtórka sprzed roku?
Gdy patrzymy w perspektywie długookresowej, widzimy że ceny pietruszki w dużym hurcie pozostają od sierpnia w trendzie spadkowym. Ale analiza sytuacji na tym rynku pokazuje, że tendencja ta została wyraźnie spowolniona, a czynnikiem zakłócającym była pogoda.
Wpływ pogody był tu różnoraki. W lecie mieliśmy na przemian suszę i pogodę burzową. We wrześniu zaś dość szybko zrobiło się zimno jak na końcówkę lata. Ta zmienna i generalnie niekorzystna pogoda wpłynęła na wegetację pietruszki, na jej plony i zbiory, a przez to na ceny. Obecnie ceny pietruszki mytej i pakowanej w worki to w dużym hurcie 2,60-3,60 zł/kg.
Ceny, które utrzymały poziom wyższy od tego z ośmiu na dziesięć poprzednich sezonów. Nieraz różnice nie są duże – jak choćby w stosunku do notowań zeszłorocznych, gdzie mamy raz o parę groszy więcej, innym razem parę groszy poniżej tamtych notowań. Ale fakt jest niezaprzeczalny – ceny są generalnie wyższe niż w większości ostatnich dziesięciu sezonów.
Jednak tu trzeba pamiętać o jeszcze jednym czynniku – o kosztach. Zarówno kosztach produkcji, jak i logistyki i przechowywania w nadchodzących miesiącach. A tu zmiany są ogromne, na niekorzyść producentów. Realnie sytuacja wygląda więc tak: ceny pietruszki dla producenta są na poziomie podobnym jak w wielu poprzednich latach. Bywały nawet sezony, gdy było drożej niż teraz. A koszty ponoszone na produkcję i dostarczenie towaru lub jego przechowywanie wzrosły radykalnie, co najmniej o kilkaset procent.
Co czeka więc rynek pietruszki (a szerzej rynek owoców i warzyw) w nadchodzących miesiącach, jeśli w perspektywie rolnicy mają sytuację, że nakłady wzrosły wielokrotnie, ceny pozostaną na starych poziomach. Kto zaryzykuje przechowywanie z horrendalnie drogimi cenami prądu? Czy na wiosnę czeka nas więc niedobór w tym sektorze rynku?