Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny skupu jabłek przemysłowych – niby jest lepiej, ale…

2023-01-24 09:10

Choć wszystko wskazuje na to, że zapasy jabłek w polskich chłodniach są znacząco mniejsze niż w zeszłym roku, to i tak wciąż jest to bardzo dużo owoców. Trzeba bowiem pamiętać, że pogorszyły się również perspektywy na eksport tych owoców, a zbiory mieliśmy rekordowe. Jabłek jest więc nadal relatywnie dużo w stosunku do potrzeb i możliwości rynku świeżego.

Zdają sobie z tego sprawę przetwórcy i starają się wykorzystać ten „nawis” podażowy w celu utrzymania kosztów surowca na jak najniższym poziomie. Mimo to w ostatnich dwóch miesiącach ceny skupu jabłka przemysłowego zdołały się umocnić. Problem w tym, że skala tego zjawiska nie była na tyle duża, aby zmieniło to ogólny obraz tego sektora.

Po pierwsze zwyżka objęła głównie ceny zwykłego przemysłu, ale za to wzrosły też, w stosunku do poprzednich lat, wymagania jakościowe stawiane takiemu jabłku. Po wtóre znaczącą część tego umocnienia cen zrealizowały skupy kosztem swoich marży, a nie zakłady przetwórcze. Po trzecie – mimo podwyżek, ceny średnie za przemysł zwykły i suchy wciąż utrzymują się poniżej pułapu z zeszłego roku.

Obecnie ceny skupu zwykłego przemysłu to 0,36-0,42 zł/kg, zależnie od rejonu kraju, jakości surowca i wielkości partii. Ceny przemysłu suchego to 0,45-0,50 zł/kg, przy czym te wyższe ceny dotyczą skupu poszczególnych, najbardziej poszukiwanych odmian. Ceny średnie są więc na poziomie: przemysł zwykły 0,39 zł/kg, to jest aż o 20 procent mniej niż rok temu, przemysł suchy 0,48 zł/kg, czyli o 9 procent mniej niż rok temu.

Popyt na jabłko przemysłowe pozostaje wysoki jak na tę fazę sezonu, zaś podaż tego surowca nie jest nadmierna. Do skupów trafia jabłko z chłodni zwykłych, na które nie ma kupca na rynku świeżym, zwłaszcza w eksporcie.

Mimo tego „nacisku podażowego” sadownicy są generalnie zdania, że ceny skupu przemysłu mogłyby i powinny być wyższe. Wszak popyt na koncentrat pozostaje bardzo wysoki, a i moce przerobowe są. Producenci jabłek oczekują najczęściej poziomu 0,45 zł/kg za zwykły przemysł. przesłanką do oczekiwania lepszych cen jest też to, że kontrakty na luty oferowały jesienią ceny na poziomie 0,50 zł/kg minimum.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE