Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Chiny – problemy w eksporcie czosnku

Rosnące koszty wysyłki są jednym z głównych problemów importerów i eksporterów na rynku międzynarodowym. Pogłębiająca się pandemia Covid-19 jest już katastrofą dla importerów i eksporterów, a jej wpływ na koszty transportu dodatkowo pogarsza sytuację. Boże Narodzenie i Nowy Rok to tradycyjnie szczytowe okresy sprzedaży, ale ten rok jest zdecydowanie inny.

Wpływ rosnących kosztów wysyłki i niedoborów kontenerów wysyłkowych jest już widoczny na chińskim rynku eksportowym czosnku. „Cena eksportowa czosnku chińskiego znacznie wzrosła z powodu rosnących kosztów wysyłki. W rezultacie ogólny wolumen wywozu spadł. Z jednej strony jest to spowodowane tym, że cena eksportowa była już dość wysoka, a kupujący stali się jeszcze bardziej ostrożni, gdy ceny zaczęły ponownie rosnąć. Z drugiej strony drugi lockdown w wielu krajach europejskich tylko zwiększył niepewność na tamtejszym rynku. Niektórzy kupujący wolą poczekać i zobaczyć, co będzie dalej ”, uważa pan Lee z Pioneer Garlic Group.

Cena eksportowa czosnku gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 2-3 tygodni, ale obecnie jest dość stabilna. Ostatnio cena ta nawet nieznacznie spadła. Spadający wolumen wywozu wpłynął na przedsiębiorców posiadających większe zapasy. Niektórzy dostawcy są tak zaniepokojeni przyszłymi zmianami na rynku czosnku, że zaczęli sprzedawać czosnek w dużych ilościach. Wpływają one na ogólną wielkość bieżącej podaży na rynku, co obniża cenę eksportową.

Według pana Lee, „pomimo spadku wielkości zamówień liczba klientów jest mniej więcej taka sama. Chiński czosnek pozostaje mocny na rynku międzynarodowym, zarówno pod względem ceny, jak i wielkości eksportu. Nasz czosnek eksportujemy głównie do krajów Środkowego Wschodu i Europy. W okresie Świąt Bożego Narodzenia spodziewamy się, że wielkość eksportu czosnku ponownie wzrośnie. Jednak w tym roku wybuch epidemii Covid-19 zakłócił regularne trendy. Całkowity wolumen eksportu nie wzrósł tak bardzo, jak oczekiwaliśmy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE