Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Czy ceny cebuli będą rosły?

2023-02-01 08:00

Ceny sprzedażowe polskiej cebuli (cebula kalibrowana, pakowana w worki) w dużym hurcie utrzymywały się na stabilnym poziomie przez okres miesiąca, od końca grudnia 2022 roku. A i wcześniej – od początku października zeszłego roku zmiany były niewielkie. Średnia w monitoringu cenowym redakcji fresh-market.pl utrzymywała się w okresie minionych czterech miesięcy w zakresie 2,05-2,10 zł/kg.

Jak widać na wykresie poniżej to już przeszłość. W ostatnich dniach doszło do zmiany i to dość wyraźnej. Obecny poziom sprzedażowych cen cebuli workowanej i kalibrowanej to 2,30-2,60 zł/kg. Mieliśmy tu zatem zwyżkę przez ostatnie dni o blisko 17 procent. Już wcześniej średnia cena była rekordowo wysoka, teraz przewaga nad poprzednimi sezonami jeszcze wzrosła.

W relacji rok do roku różnica na korzyść obecnego poziomu ceny średniej to aż +133 procent! W stosunku do najwyższego notowania z minionych dziesięciu sezonów to +29 procent (1,90 zł/kg na początku lutego 2019 roku).

Opinie wśród uczestników rynku są dość jednorodne. Cebula będzie nadal drożeć, bo jest jej mało. Jest jej niewiele w polskich magazynach, ale co ważniejsze problem podażowy ma wymiar globalny. Mało cebuli jest w Europie i jej ceny w UE rosną. Mało cebuli jest za naszą wschodnią granicą – nie tylko na Ukrainie, ale i w Mołdawii, na Białorusi oraz dalej, w krajach Azji Środkowej.

Wszędzie problemy są te same: niższa produkcja, niższe zapasy i większy udział w tych zapasach cebuli marnej jakości. W krajach azjatyckich, takich jak Kazachstan i Uzbekistan problemy podażowe na rynku cebuli są już bardzo duże. Na tyle, że Kazachstan – największy regionalny eksporter cebuli, wprowadził zakaz jej sprzedaży za granicę. Tak więc plotki o „cebuli z Kazachstanu”, która napłynie do Polski w znacznych ilościach to bajki. Tak jak i o cebuli z Białorusi.

Ceny cebuli na Ukrainie wzrosły średnio od początku stycznia o 20 procent, w Mołdawii o 17 procent. Na Białorusi zaś ten wzrost był dużo większy i cebula od początku tego roku zdrożała o 67 procent. Wzrost cen w Uzbekistanie czy Kazachstanie to rząd +60 procent. Na Ukrainie ceny cebuli sięgają 4 zł/kg.

Oczywiście jest jeszcze import do Europy z takich kierunków jak Nowa Zelandia, ale to towar nietani i trafia on na rynki państw Europy Zachodniej. Jest tylko jeden kraj, który może dostarczyć znaczące ilości cebuli na rynek europejski w relatywnie niskich cenach. Na tyle znaczące, iż mogłyby one zastopować lub nawet przełamać trend zwyżkowy cen cebuli na naszym rynku. Chodzi o cebulę z Egiptu. Ale egipska produkcja nie jest aż tak duża, aby wystarczyła na i na rynek rosyjski, i na rynki krajów UE w realiach tak znacznych niedoborów podażowych. Ceny cebuli pozostaną więc wysokie i nie spadną. Za to prawdopodobieństwo ich dalszego wzrostu jest bardzo duże.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE