Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Dokładne prognozy zbioru brokułów

Potrzeba dobrych prognoz upraw, aby prawidłowo reagować na rynek podaży i popytu. Błędne oszacowanie może prowadzić do tego, że hodowcy będą mieli nadwyżkę produktu o krótkim okresie przydatności do spożycia. To oczywiście nie przynosi nikomu korzyści. Holenderska firma VanBoven używa dronów do skanowania pól. W ten sposób może przewidzieć zbiory brokułów z dokładnością do dwóch tygodni.

W tym roku firma skupiła się głównie na komercyjnej premierze prognozowania zbiorów w Holandii. Ale teraz rozpoczęto testy także w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. VanBoven obecnie zbiera dane we współpracy z hodowcami. Chcą sprawdzić, czy modele stosowane do prognozowania zbiorów w Holandii można wdrożyć również za granicą. Albo czy potrzebne są korekty, czy to w modelach, czy w sposobie ich działania.

Jak to działa?
VanBoven łączy odczyty pola z modelem predykcyjnym. Mogą mapować aktualną dojrzałość zbiorów produktów na polu. Opiera się to na przykład na pomiarach dronów w terenie. Następnie łączą dane z danymi środowiskowymi, takimi jak prognozy pogody. Ta kombinacja oznacza, że ​​konstruowana jest prognoza zbiorów z dokładnością do dwóch tygodni.

„To dokładny czas potrzebny na reakcję na rynek podaży i popytu. Odbywa się to we współpracy z partnerami z sieci”, mówi Kaz Vermeer, współzałożyciel VanBoven. „W ten sposób hodowcy mogą znaleźć dobrych nabywców na wszystkie swoje produkty, a tym samym zapobiegać marnowaniu żywności.”

Dlaczego Hiszpania i USA?
„W Holandii brokuły są zbierane od czerwca do października. W Hiszpanii jest odwrotnie. A w Stanach Zjednoczonych brokuły są uprawiane przez cały rok. Dlatego musimy rozszerzyć działalność na inne kraje, aby świadczyć nasze usługi przez cały rok.” Również firmy uprawowe w tych krajach są często większe.

A areał około 1000 hektarów nie jest rzadkością. „W firmach tej wielkości producenci są często nieco oddaleni od rolnictwa” – wyjaśnia Kaz. „Trudniej jest również zarządzać tym biznesem. Dlatego usługa VanBoven jest wyjątkowo odpowiednia dla takich firm. Umożliwia rolnikom dostęp do obiektywnych danych, za pomocą których można oszacować plony.”

„W przyszłości chcemy również przyjrzeć się innym uprawom, takim jak kalafior. Ale na razie skupiamy się na brokułach.” Kaz mówi, że VanBoven spotyka wielu obywateli Holandii podczas swoich przygód za granicą. Działają w sektorze rolniczym. „Dzięki temu łatwo jest się połączyć. To koleżeństwo działa na korzyść internacjonalizacji naszej firmy,” podsumowuje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE