Dynamiczne zmiany cen brzoskwiń i nektarynek
W Polsce trwa sezon importowanych owoców pestkowych: brzoskwiń, nektarynek i moreli. Jak wygląda sytuacja cenowa w tym segmencie hurtowego rynku owoców? Na pewno nie można powiedzieć, że w tym roku sezon na brzoskwinie, nektarynki i morele przebiega gładko i bez problemów, jeśli chodzi o kraje – producentów tych owoców.
Wczesną wiosną nie obyło się bez przymrozków. Generalnie ta pora roku należała do chłodniejszych w ostatnich latach. Ale spadki temperatury nie były tak dewastujące, jak to miało miejsce dwa lata temu. Przymrozki, w tych regionach, w których zaszkodziły uprawom, dotknęły mniejszego areału i głównie najwcześniejszych odmian. Potem we Włoszech i na Bałkanach mieliśmy powodzie i burze, co też negatywnie wpłynęło na zbiory. W Hiszpanii zaś było za sucho.
Ale w skali kontynentu te wszystkie niekorzystne zjawiska pogodowe nie doprowadziły do takiej straty w plonach jak w sezonie 2021 (przy czym należy pamiętać iż wówczas też największe straty dotyczyły odmian wczesnych). A do tego konsumenci z krajów unijnym kierują swój popyt bardziej na owoce miękkie i arbuzy niż na owoce pestkowe, co ma znaczące przełożenie na realia cenowe. Konkludując – brzoskwiń, nektarynek i moreli jest więcej i ich podaż jeszcze rośnie, a popyt na te owoce nie jest tak wysoki, jak oczekiwano. Nietrudno się domyślić, co to oznacza dla cen.
I w polskim hurcie doskonale było to widać. Hurtowe ceny wszystkich omawianych owoców od początku czerwca weszły w dynamiczny trend zniżkowy. Dopiero w ostatnich dniach zaczęły się stabilizować, ale czy będzie to trwałe zjawisko?
Jak głęboka była to przecena? Ceny brzoskwiń importowanych spadły od początku miesiąca w polskim hurcie na większą skalę o 42 procent i są teraz najczęściej w przedziale 6,00-8,00 zł/kg. Ceny nektaryn spadły o 40 procent do poziomu 6,00-9,00 zł/kg, a ceny moreli spadły „tylko” o 30 procent, ale w przypadku tych owoców ta dynamiczna tendencja zniżkowa zaczęła się już około 25 maja i od tamtej pory skumulowana zniżka wyniosła 53 procent.
Tak głębokie przeceny oznaczają, że owoce te są już, w niektórych przypadkach, tańsze niż w analogicznym okresie zeszłego roku, gdy ich ceny również mocno spadały. W relacji rok do roku nektarynki są tańsze średnio o 12 procent, a ceny moreli spadły rok do roku o 20 procent. Wyjątkiem są tu brzoskwinie, które mają cenę średnią na tym samym poziomie co rok temu.
czytaj dalej
Hiszpania, produkcja moreli spadnie o 65% do 2022 r.
czytaj dalej
"Mamy nadzieję, że francuskie brzoskwinie i nektarynki pojawią się w supermarketach jeszcze w tym tygodniu!"
PRZEGLĄD GLOBALNEGO RYNKU BRZOSKWIŃ, NEKTARYN I PARAGWAJÓW
"Pierwsze morele cukrowe przybyły z Turcji
czytaj dalej