Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Egipt – wzrośnie popyt na pomarańcze Walencja

Popyt na egipskie pomarańcze odmiany Walencja jest niski od początku sezonu. Chociaż istnieje pewne zapotrzebowanie na tę odmianę na rynkach rosyjskim i wschodnioeuropejskim, brak popytu nieznacznie obniżył ceny. Z drugiej strony produkcja była raczej dobra, według jednego z egipskich eksporterów cytrusów.

Według Mostafy Alego, starszego dyrektora regionalnego Nile Establishment for International Trade, egipska produkcja odmiany Walencja była dobra w tym sezonie, ale trochę brakuje popytu: „Sezon Walencji był jak dotąd dobry, odnotowaliśmy wysoki poziom produkcji i jak dotąd dobrą jakość. W zbiorach obserwujemy większy procent mniejszych rozmiarów niż zwykle, ale w tym sezonie jesteśmy zadowoleni z ogólnej produkcji. Popyt był niewielki w porównaniu z poprzednim sezonem. Szczególnie pod koniec poprzedniego sezonu popyt był bardzo wysoki. Obecnie nie ma rynku, który miałby większy popyt niż inne, choć niezłe zapotrzebowanie widać na rynku rosyjskim, a także na rynkach Europy Wschodniej i Bangladeszu.”

Pandemia jest jednym z powodów, dla których zainteresowanie pomarańczami na rynku europejskim jest tak niski, ale oczekuje się, że wkrótce wzrośnie sprzedaż na rynku indyjskim, wyjaśnia Ali. „Niektóre rynki mają jednak bardzo niski popyt, np. rynki europejskie. Wynika to głównie z blokad w odniesieniu do Covid-19. W Chinach brakuje również popytu na egipskie cytrusy. Mamy nadzieję, że po feriach związanych z Chińskim Nowym Rokiem sytuacja ulegnie poprawie. Spodziewam się też poprawy na rynku indyjskim, ponieważ indyjski sezon na cytrusy wkrótce się zakończy. Jak widać, sezon egipskiej Walencji nie jest łatwy, zwłaszcza dla hodowców.”

Niższy popyt spowodował również nieznaczny spadek ceny. Ali wierzy, że cena wzrośnie, gdy popyt zacznie rosnąć za miesiąc lub dwa. „Jeśli chodzi o ceny pomarańczy Navel; sezon rozpoczął się od 680 USD do 670 USD FOB za tonę. Walencja rozpoczęła sezon w połowie stycznia z ceną 580 USD FOB i ze względu na ograniczone zainteresowanie, poziom cen wynosi obecnie 550 do 540 USD FOB za tonę. Jednak jestem pozytywnie nastawiony do nadchodzących miesięcy. Po pierwsze, spodziewam się, że popyt na egipską Walencję będzie wyższy w marcu i kwietniu, co z kolei powinno doprowadzić ceny do zdrowego poziomu.”

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE