Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Francja – kiwi starczy na dłużej

„W tym roku handel kiwi potrwa dłużej, jeśli jakość się utrzyma.”
W ubiegłym roku kryzys koronawirusa gwałtownie i mocno zintensyfikował sprzedaż kiwi, ale w tym roku rynek jest spokojniejszy. „W marcu ubiegłego roku mieliśmy bardzo duże zapotrzebowanie, które spowodowało wczesne zakończenie sezonu na przełomie kwietnia i maja. Ale ten sezon jest inny. Konsumpcja jest dość niska, podobnie jak w przypadku całego sektora owocowo-warzywnego. Wyniki są regularne, ale powolne. W rezultacie owocó1) starczy na dłużej w sezonie, do połowy maja/początku czerwca, jeśli jakość się utrzyma ”, wyjaśnia Pascale Begoulle, kierownik sprzedaży w Sikig.

„W tym roku francuska produkcja osiąga zaledwie 55 000 ton.”
Jedną z przyczyn tego spadku sprzedaży mogą być mniejsze zbiory, które doprowadziły do ​​stosunkowo wysokich cen w tym sezonie. „W tym roku produkt jest rzadszy, we Francji i Włoszech wyraźnie brakuje kiwi. Francuskie zbiory osiągają zaledwie 55 000 ton, co oznacza jeszcze mniejszą produkcję niż w zeszłym roku. Jest to głównie efekt powodzi z ostatnich lat oraz upalnego lata, które wpłynęło na płynny przebieg zapylania. Towar jest zatem dość drogi, a to nie działa na naszą korzyść, aby zwiększyć konsumpcję. Poza tym skończył się okres świąteczny, który nigdy nie jest sprzyjający do spożycia, a my mamy do czynienia z konkurencją ze strony tańszych produktów, takich jak owoce cytrusowe. Gdy jest ich mniej, sprzedaż kiwi z pewnością jest bardziej płynna.”

Mimo braku produkcji jakość wydaje się być dobra. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanej jakości: kiwi są bardzo dobre, bardzo słodkie, z dobrą równowagą słodko-kwaśną.”

„Ciężko pracujemy, aby w 2021 roku zaoferować naszym klientom tacki w 100 procentach kartonowe.”
Na początku blokady w marcu zeszłego roku nastąpił niezwykły wzrost sprzedaży kiwi pakowanych na tackach, ale wydaje się, że konsumenci powrócili do swoich zwykłych zachowań. „Teraz bez problemu kupują luzem, bez obawy o zakażenie koronawirusem. Niemniej jednak nadal pracujemy nad naszym projektem, aby przejść na opakowania bez plastiku. Wiele naszych wysokiej klasy produktów jest teraz pakowanych na tacach w plastikowe opakowania typu flow-pack. Musimy jednak przejść w kierunku tacek w 100 procentach kartonowych. Nie jesteśmy jeszcze do końca gotowi, ale pracujemy nad tym. Poszukujemy najlepszego kompromisu pomiędzy dobrą widocznością produktu, atrakcyjnym opakowaniem i owocami, które nie wypadają z tacki, co jest trudniejsze do osiągnięcia przy małych kalibrach. Wszystko musi być również możliwe do zmechanizowania. Dlatego trzeba dużo wysiłku, aby bardzo szybkie przygotować się i wykorzystać ten sezon jako test, zanim 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie ustawa nakazująca zmiany w tym zakresie 1 stycznia 2022.”

Słowa kluczowe: kiwi, ceny kiwi, owoce, ceny owoców, Francja
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE