Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Globalny rynek awokado

Na całym świecie awokado cieszy się niesłabnącą popularnością. Na większości rynków sprzedaż awokado utrzymuje się na stabilnym poziomie, pomimo ciągłych problemów logistycznych i wyższych kosztów. Niektóre z nich osiągają nawet lepsze wyniki niż zwykle, a we Francji odnotowano niezwykle zrównoważony rynek jak na tę porę roku. Istnieją obawy, że trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę spowoduje nadpodaż, ponieważ niektóre kraje nie będą w tym roku zaopatrywać Rosji. W Hiszpanii nie doszło do oczekiwanego wzrostu cen pod koniec sezonu, co jest niefortunne dla tych, którzy z tego powodu wstrzymali się z dostawami. Jeśli chodzi o produkcję, w różnych regionach również pojawiły się pewne obawy. W Meksyku jest dużo mniej awokado niż zwykle, a we Włoszech zmiany klimatyczne spowodowały spadek produkcji, co jest powodem do niepokoju dla wielu plantatorów. Tymczasem w Australii, pomimo niższej podaży, sezon był raczej udany, ponieważ wzrost wartości awokado z nawiązką zrekompensował spadek produkcji.

Holandia: Duża podaż awokado, dobra sprzedaż, ale ceny pod presją
Podczas gdy wiele owoców jest obecnie w dobrych cenach, nie dotyczy to awokado. "W chwili obecnej podaż na rynku jest wystarczająca. RPA wysyła zarówno awokado Greenskin, jak i Hass, jest też wystarczająca podaż z Peru, a na rynku jest także wiele awokado kenijskich. W związku z tym ceny znajdują się pod presją. W związku z nadchodzącym weekendem wielkanocnym sprzedaż idzie dobrze, ale ceny są pod presją" - mówi holenderski importer.

Niemcy: Dobra podaż, stabilny popyt
Awokado jest obecnie oferowane głównie z Peru, Hiszpanii i Izraela. Ponadto, pojawiły się pierwsze małe dostawy z Chile. Według jednego z hurtowników, korzystna sytuacja podażowa doprowadziła do niewielkich obniżek w ostatnich tygodniach. Kampania peruwiańska dopiero się rozpoczęła, a większych ilości i odpowiednio lepszej jakości można się spodziewać dopiero za dwa tygodnie. Z kolei dostawy z Izraela i Hiszpanii stopniowo się wyczerpują, choć nadal charakteryzują się one wysoką zawartością tłuszczu i doskonałą jakością owoców.

Sytuacja w zakresie logistyki i transportu pozostaje trudna, a stawki frachtowe są odpowiednio wysokie. W przypadku niektórych produktów występują wąskie gardła, ale podaż awokado jak dotąd utrzymuje się na stałym poziomie. Pomimo tradycyjnie dużego popytu na szparagi i jagody, popyt na owoce takie jak mango i papaja był nieco wyższy w okresie wielkanocnym, ale sprzedaż awokado była raczej stabilna.

Francja: Niezwykle zrównoważony rynek w okresie przed Wielkanocą
We Francji rynek awokado jest raczej zrównoważony w porównaniu z innymi latami, gdy zbliżała się Wielkanoc. Wynika to częściowo z faktu, że podaż awokado z Hiszpanii i Izraela jest wciąż obecna, podczas gdy w poprzednich latach zbliżała się do końca. W związku ze zwiększoną produkcją gatunków śródziemnomorskich na rynku tej zimy, promocje w sklepach są interesujące dla konsumentów, co zwiększa konsumpcję, a eksporterom pozwala zaoferować produkt dobrej jakości. Obecnie na rynku znajduje się wiele krajów pochodzenia, takich jak Hiszpania, Maroko, Izrael, Chile, Kolumbia, Peru, RPA, Kenia, Tanzania, Gwatemala i Portugalia. Według WAO Francja, z wynikiem 3,1 kg/mieszkańca, jest nadal pierwszym europejskim konsumentem awokado pod względem wielkości sprzedaży.

Włochy: Zmiany klimatyczne wpływają na krajową produkcję awokado
Rynek awokado Hass (już dojrzałego i gotowego do spożycia) we Włoszech zmienił się diametralnie w ostatnich tygodniach. Hurtownik z Bolonii mówi, że wojna na Ukrainie w ostatnich tygodniach spowodowała zamrożenie eksportu do obszarów wschodnich, więc pojawiło się dużo niesprzedanych produktów, których ceny spadły o 40 procent. W ostatnim tygodniu prawie zakończono produkcję w Izraelu i Maroku, Hiszpania ma tylko owoce przeznaczone do konsumpcji wewnętrznej, a produkcja na Sycylii ma niewielki wpływ na wielkość produkcji. W rezultacie cena dojrzałego Hassa osiągnęła 4,20 euro/kg, podczas gdy ceny innych odmian o zielonej skórce są o połowę niższe. Konsumpcja w tym sezonie nie jest zbyt wysoka, podczas gdy latem wzrasta.

Hurtownik z Mediolanu mówi: "Zielonoskórkowe odmiany Fuerte, Ettinger i Zutano, głównie z Peru, sprzedawane są po około 10 euro, podczas gdy izraelski Pinkerton jest pod koniec sezonu. Ceny są średnio niższe niż zwykle, częściowo dlatego, że jakość nie jest najlepsza. Rozpoczyna się sezon na awokado w RPA, co pomoże nieco w poprawie jakości towaru. Z kolei w przypadku odmiany Hass średnie ceny są stabilne i wyższe: ceny zielonych owoców wahają się od około 14-15 euro w sprzedaży, do 17-18 euro za dojrzałe odmiany premium. Konsumpcja rośnie".

To był trudny sezon produkcyjny dla południowych Włoch, ze względu na zmiany klimatyczne, które wpływają na zbiory awokado, głównie w pierwszych trzech miesiącach roku. Owoce cierpią z powodu zmian temperatury. Zbiory sycylijskiego awokado będą kontynuowane przez kolejny miesiąc, a owoce odmiany Hass o rozmiarach 16 i 18. Ogólnie rzecz biorąc, wielkość owoców była niejednorodna w całym sezonie, głównie średnio-małe. Ceny były niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Hiszpania: Brak wzrostu cen pod koniec sezonu po raz pierwszy od 15 lat
Producenci kontynuują zbiory awokado Hass w Maladze w dość nietypowych terminach, ponieważ zbiory powinny zakończyć się już kilka tygodni temu. Do zebrania pozostało jeszcze około 15 procent produkcji, ponieważ od stycznia wielu plantatorów czeka na wzrost cen, co zawsze się zdarzało, choć w tym roku nie miało to miejsca po raz pierwszy od 15 lat. Tegoroczne zbiory były o 50 procent wyższe niż w ubiegłym roku, a średnia cena na polu spadła o około 40 centów za kilogram. Wielu rolników nie zdecydowało się na zbiory po tej cenie, a ci, którzy przetrzymali owoce dłużej niż przewidywano, będą mieli mniejsze zbiory w nadchodzących latach ze względu na skutki dla drzew. Ponadto, ponieważ obecne zbiory były "na plusie", następne będą "na minusie", więc produkcja będzie najprawdopodobniej znacznie niższa. Z drugiej strony, od kilku tygodni obserwuje się stały wzrost przywozów awokado z Peru do UE, a ich liczba przekracza już 300 kontenerów tygodniowo. Hiszpańskie awokado Hass i Lamb Hass będą jeszcze przez miesiąc konkurować z Peru, które będzie ustalać ceny i będzie znacznie tańsze niż obecny produkt hiszpański.

W tym roku średnia cena awokado z Malagi wahała się między 1,90 a 2,00 euro za kilogram. Chociaż prawdą jest, że ceny w tej kampanii spadły, a koszty produkcji znacznie wzrosły, awokado nadal jest bardzo opłacalne w porównaniu z innymi uprawami, jak twierdzi jeden z producentów. Chociaż przez wszystkie te lata podaż była niższa od popytu, to w tym roku po raz pierwszy zaczyna być widoczna większa równowaga, ze względu na wzrost produkcji w różnych krajach, takich jak Maroko, Portugalia, Brazylia, Peru, Kenia, Kolumbia, itd. Największym zmartwieniem w tym sektorze w Maladze jest niedobór wody i możliwość utrzymania tej uprawy w nadchodzących latach.

Chiny: Otwarcie nowych ośrodków dojrzewania w Szanghaju i Guangdong
Na świecie jest osiem obszarów produkcyjnych, które obecnie mają dostęp do rynku w celu eksportu awokado na rynek chiński, w tym: Peru, Chile, Meksyk, Nowa Zelandia, Kolumbia, Kalifornia, Filipiny, Kenia. Łącznie te osiem obszarów produkcyjnych zapewnia dostawy przez cały rok. Chińscy konsumenci poszukują awokado wysokiej jakości, o umiarkowanie słodkim i kwaśnym smaku. Preferowane opakowania to przyjazne dla środowiska plastikowe skrzynki, degradowalne opakowania kartonowe i siatkowe. Nowe centra dojrzewania zostały otwarte w Szanghaju i Guangdong.

Częściowo z powodu wybuchu epidemii COVID-19 ludzie zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo i zdrowie żywności. Coraz większą popularnością cieszy się żywność o wysokiej zawartości składników odżywczych. Z drugiej strony chińscy konsumenci są przyzwyczajeni do przygotowywania i spożywania ciepłych, gotowanych potraw. Jednak wielu młodszych ludzi i pracowników biurowych nie lubi spędzać dużo czasu na gotowaniu i przygotowywaniu posiłków, co sprawia, że nowym trendem na rynku stają się dania gotowe do spożycia i dania na zimno.

Niestabilność harmonogramów przewozów, wysokie koszty frachtu oraz niepewność rynkowa i ekonomiczna stanowią wyzwania dla rynku.

Republika Południowej Afryki: Potencjalna nadpodaż na rynku europejskim wywiera presję na ceny
Szacuje się, że zbiory awokado w RPA wyniosą 15,5 mln kartonów 4 kg, z czego 25 procent do 30 procent zostanie wyeksportowane, a wielkość zbiorów będzie podobno nieco mniejsza niż w ubiegłym roku.

Sezon w Izraelu trwał dłużej niż zwykle, więc rynek europejski był pełniejszy niż zwykle, ale ceny odmiany Hass wracają do normy i rosną wraz ze spadkiem ilości owoców. Z drugiej strony, ze względu na ograniczenia logistyczne, RPA była w stanie dotrzeć na rynek szybciej niż Peru, które zazwyczaj jest dominującym graczem na europejskim rynku awokado o tej porze roku.

Rosja była ważnym rynkiem dla południowoafrykańskich awokado o zielonej skórce, takich jak Fuerte. Niektórzy eksporterzy przyjęli ostrożne podejście i nie wysyłają owoców do Rosji. Wiele z tych owoców trafi do Europy, gdzie już teraz wywierają one pewną presję na ceny owoców z zieloną skórką. Niektórzy z tych, którzy nadal wysyłają awokado do Rosji, wysyłają je do Rotterdamu, a stamtąd drogą lądową do Rosji lub korzystają z innych portów w Rosji.

Lokalne rynki są dość pełne, ponieważ eksporterzy obawiają się o wielkość sprzedaży w Europie i o to, że Rosja nie przyjmie takiej ilości awokado, jak zwykle. Około 80 procent eksportu awokado z RPA odbywa się z Kapsztadu, więc zamknięcie portu w Durbanie nie ma wpływu na eksport europejski, ale ma negatywny wpływ na wysyłkę awokado na Bliski Wschód.

Ameryka Północna: Wyjątkowo niskie dostawy awokado z Meksyku
Dostawy awokado są obecnie ograniczone, ponieważ branża wchodzi w typowy okres promocyjny dla tego popularnego owocu. "Wygląda na to, że uprawy owoców przemieszczają się na większe wysokości i coraz trudniej jest je znaleźć w Meksyku. Zapasy zmniejszyły się w ciągu ostatniego półtora tygodnia, a teraz prawdopodobnie przez co najmniej cztery kolejne dni nie będą prowadzone żadne zbiory ani pakowanie" - mówi jeden z kalifornijskich spedytorów. "W ciągu ostatnich kilku dni wszyscy szukają owoców, zwłaszcza w związku z Wielkanocą i Cinco de Mayo. Zaczynają się one już w przyszłym tygodniu". 

Tak niska podaż z Meksyku jest w tym roku czymś niezwykłym. "Wygląda na to, że zbiory są nieco niższe niż oczekiwano. Zazwyczaj na Cinco są dobre dostawy" - mówi spedytor.

Tymczasem kalifornijscy plantatorzy awokado poinformowali ostatnio, że ze względu na warunki rynkowe i dostępną podaż, zebrali już więcej owoców z tegorocznych zbiorów niż w ubiegłym roku o tej porze. Jedno ze stowarzyszeń producentów awokado zauważa, że w tym roku niektórzy klienci przestawili się na kalifornijskie awokado wcześniej niż zwykle. Do 7 marca plantatorzy zebrali już 40 milionów funtów kalifornijskich awokado - stowarzyszenie przewidywało, że w pierwszych dwóch miesiącach roku zbiorą około 6-8 milionów funtów. "Kalifornijscy plantatorzy w tym roku poradzą sobie bardzo dobrze" - mówi spedytor. "W lutym w Meksyku przez tydzień trwała przerwa w dostawach i powstała luka, którą wypełnili kalifornijscy plantatorzy. Ceny owoców z Kalifornii były w tym roku bardzo dobre i spodziewam się, że tak będzie nadal".

Chile i Kolumbia również wysyłają owoce, choć w porównaniu z ilością owoców produkowanych w Meksyku są to raczej niewielkie ilości. "Peru pojawi się w połowie lub pod koniec maja. Słyszałem, że w tym roku są trochę później niż w ubiegłym" - mówi spedytor.

Podsumowując, amerykańscy konsumenci spożywają około 60-65 mln funtów awokado tygodniowo, a łączna ilość dostępna obecnie wynosi około 44 mln funtów.

Oczywiście, ceny wzrosły z tego powodu i obecnie są o co najmniej 80 procent wyższe niż w zeszłym roku o tej porze. "Biorąc pod uwagę, że w okresie promocyjnym mamy do dyspozycji tylko 44 mln funtów, spodziewam się, że ceny utrzymają się jeszcze przez dwa lub trzy tygodnie, a może nawet dłużej, aż do lata. Będzie ciasno".

Peru: Peru planuje ponownie zwiększyć eksport w 2022 roku
Peru nadal zwiększa produkcję awokado i swój udział w światowym rynku. Według danych Narodowej Służby Zdrowia Rolnictwa (Senasa), wysyłki awokado na rynki międzynarodowe wzrosły o 30 procent w 2021 roku w porównaniu z poprzednią kampanią, przekraczając 550 000 ton i znacznie przekraczając 1 000 milionów dolarów.

W tym roku spodziewany jest ponowny wzrost branży o 8-10 procent, który, choć jest mniejszy niż ten odnotowany w poprzedniej kampanii, nadal jest znaczący dla kraju, który już zdołał zostać drugim największym eksporterem awokado na świecie.

Według oficjalnych danych Senasy, Holandia pozostała głównym odbiorcą tego owocu przez kolejny rok, otrzymując w przybliżeniu jedno na każde trzy awokado eksportowane przez Peru, a następnie Hiszpania i rynek północnoamerykański, oba z udziałem ponad 16 procent; podkreślono również istotny wzrost udziału Chile, który wyniósł 14 procent. Jeden z eksporterów z tego kraju już wcześniej przewidywał: "Oczekuje się, że nadal będzie on znacząco wzrastał, zwłaszcza teraz, gdy fracht morski jest rzadki i drogi".

Chociaż transport morski nie był jedynym wyzwaniem dla peruwiańskiego awokado na początku kampanii 2022. Protesty w sektorze transportu lądowego i wstrzymanie jego działalności odcisnęły swoje piętno na peruwiańskim eksporcie rolnym, drastycznie go kurcząc na przełomie marca i kwietnia, co wpłynęło również na wysyłki awokado. W rzeczywistości konflikty związane ze strajkiem przewoźników, które najbardziej dotknęły główny region uprawy awokado w Peru, La Libertad (którego owoce, według danych, stanowią 38,5% rynku eksportowego), znacznie zmniejszyły wysyłki na początku ostatniego tygodnia.

Australia: 13-procentowy wzrost wartości awokado, pomimo 11-procentowego spadku ilości
W Australii nastąpiło przejście z sezonu awokado Shepard na Hass, który ma trwać w różnych regionach upraw do początku przyszłego roku. Najnowsze statystyki wykazały wzrost wartości awokado w roku kończącym się w czerwcu 2021 roku o 13 procent do 488,7 milionów dolarów, pomimo spadku wolumenu o 11 procent do 78 085 ton. Jeśli chodzi o eksport, największa australijska organizacja branży awokado jest przekonana o rosnących możliwościach dla plantatorów, zwłaszcza na rynku japońskim, po udanych targach w Tokio w styczniu.

W sumie, jeśli chodzi o produkcję w roku kalendarzowym 2021, wielkość zbiorów owoców Hass okazała się bardzo wysoka, zgodnie z oczekiwaniami branży. Według przedstawiciela branży: "W ubiegłym roku kalendarzowym wyprodukowaliśmy ponad 110 tys. ton, co stanowiło ogromny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Na rynku krajowym panowała więc duża presja, a ceny były takie, jakich branża nie widziała od dziesięcioleci. To był trudny rok, ale na rynkach eksportowych byliśmy bardziej konkurencyjni cenowo, co pozwoliło nam zwiększyć udział w wielu rynkach".

Na niektórych etapach sezonu awokado w Australii sprzedawano po mniej niż 1 dolara za sztukę. Również w kraju, na początku roku, powódź w środkowej Australii spowodowała problemy z transportem owoców z Zachodniej Australii, w samym środku sezonu Hass.

Tymczasem sezon 2020-21 w Nowej Zelandii przyniósł rekordową wielkość eksportu i całkowitą wielkość zbiorów. Zebrano 45 304 ton awokado, a 4,8 mln tacek (5,5 kg) wyeksportowano na 11 rynków eksportowych, co stanowi wzrost o 10 procent w porównaniu z poprzednim sezonem. 54 procent nowozelandzkiej produkcji awokado w 2020 roku pochodziło z regionu Bay of Plenty, a 39 procent z Northland.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE