Handel zagraniczny ziemniakami w sezonie 2020/2021
Sezon 2020/2021 był historyczny dla handlu zagranicznego świeżymi ziemniakami jadalnymi. Dlaczego sezon ten przejdzie do historii? O tym piszemy poniżej, analizując dane GUS o eksporcie i imporcie ziemniaków jadalnych (kategoria CN CN 070190 - Ziemniaki, świeże lub schłodzone oprócz sadzeniaków).
Otóż wolumen eksportu tych ziemniaków w sezonie 2020/2021 (od lipca do czerwca) wyniósł 101,1 tys. ton. To bardzo dużo, jak na eksport polskich ziemniaków. Widać to na naszym wykresie poniżej. Widać też na nim, że równolegle znacząco spadł import ziemniaków do Polski, którego wolumen w sezonie 2020/2021 wyniósł 103,8 tys. ton. Eksport wzrósł rok do roku o pięć i pół razy (+451 proc.), a import zmalał o blisko dwie trzecie (-65 proc.).
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Nieco inaczej wyglądało to jednak w wymiarze wartościowym. Wartość eksportu ziemniaków w sezonie 2020/2021 wyniosła bowiem 59,6 mln zł, co dało wzrost rok do roku „tylko” nieco ponad dwukrotny (+120 proc.), natomiast spadek wartości importu był porównywalny do spadku jego wolumenu (-64 proc.)
Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że nawet 100 tys. ton wyeksportowanych ziemniaków, to dla kraju takiego jak Polska – jednego z czołowych producentów tego warzywa na kontynencie, to nie jest dużo.
Co istotne wysoki eksport ziemniaków z Polski w omawianym sezonie był możliwy tylko dzięki dużemu deficytowi tych warzyw na Ukrainie, bo to właśnie na Ukrainę trafiła zdecydowana część wolumenu – 85,7 tys. ton, a więc 84,8 procent polskiego eksportu ogółem.
Spójrzmy jeszcze, jak kształtował się eksport i import ziemniaków w podziale na miesiące
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Na wykresach widać wyraźnie, że rósł on od sierpnia do marca, przy czym od grudnia był to wzrost bardzo dynamiczny. Ale tylko w wymiarze ilościowym. W ujęciu wartościowym trend ten był znacznie mniej dynamiczny. Import ziemniaków w ujęciu ilościowym rósł dopiero od lutego, ale w ujęciu wartościowym trend zwyżkowy zarysował się już we wrześniu.
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
A co z cenami w handlu zagranicznym ziemniakami w sezonie 2020/2021 w podziale na miesiące? Tu też mamy wykres. Widać na nim, iż importowane ziemniaki są generalnie droższe niż te eksportowane. W omawianym sezonie od września do listopada były one wręcz dużo droższe. Szczyt dla importu to październik i cena 3,33 zł/kg! Szczyt dla eksportu to czerwiec z ceną średnią 1,70 zł/kg. Początek sezonu (lipiec i sierpień) oraz jego końcówka (czerwiec) przyniosły ceny eksportu wyższe niż importu.