Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Hiszpania – niedługo zacznie się sezon arbuzów z Almerii

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczyna się również kampania hiszpańskich melonów i arbuzów. "Współpracujący z nami plantatorzy arbuzów i melonów z Almerii mają już wszystko zaplanowane. Jak na razie spodziewamy się normalnej kampanii, ale musimy postarać się uzyskać lepsze ceny niż te uzyskane w ubiegłym roku" - powiedział Borja Herrera, z firmy Difrusol. "Spodziewam się, że pierwsze wczesne owoce zaczną być zbierane 18-go".

"Rzeczywistość jest taka, że marokański arbuz cieszy się coraz większym popytem. W Maroku uprawia się głównie dwie odmiany, o owalnym kształcie, o dużej objętości i cieszące się dużym popytem na wielu rynkach wśród klientów muzułmańskich, którzy je znają i szukają właśnie tych odmian" - mówi. "W Europie zróżnicowanie w sieciach supermarketów uzyskuje się poprzez wielkość, ponieważ europejscy klienci wymagają mniejszych arbuzów. W rzeczywistości sieci handlowe kupują raczej arbuzy mini i arbuzy w rozmiarach od 4 do 6, a tylko tradycyjne rynki akceptują większe rozmiary, np. 3."

"Jeśli chodzi o dynamikę na plantacjach w tym roku, zwykle poszukiwane są wczesne produkty, ponieważ zazwyczaj osiągają one wyższe ceny, ale należy wziąć pod uwagę, że dobra pogoda jest niezbędna, aby konsumpcja melonów i arbuzów wzrosła" - mówi Borja. W ubiegłym roku chłód i deszcze w Europie spłatały figla wczesnym owocom z południowo-wschodniej Hiszpanii, które już na początku sezonu źle weszły w rynek, ponieważ musiały konkurować z importem zza oceanu, co spowodowało presję na hiszpańską podaż od początku sezonu, kiedy oczekuje się lepszych cen. "W naszym regionie mamy jednak informacje, że nasadzenia pozostały stabilne w porównaniu z ubiegłym sezonem".

"Jeśli chodzi o melony, to najwięcej sprzedajemy melonów żółtych, które wysyłamy głównie na rynek polski, oraz Galia i Cantalupe, które sprzedajemy głównie w Niemczech. Najmniej sprzedajemy melonów Piel de Sapo, ale wiemy, że jest to gatunek melona, który zyskuje coraz większą popularność dzięki rozwojowi odmian o mniejszym kalibrze."

"Słyszeliśmy, że areał przeznaczony pod uprawę melonów i arbuzów w Almerii zostanie zmniejszony, ale w naszym przypadku, przed kampanią letnią, szacujemy wzrost obrotów o około 15 procent".

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE