Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Hiszpania – wysokie ceny brokułów

Cena hiszpańskich brokułów Mintec podwoiła się do 2 euro za kg w ciągu trzech miesięcy poprzedzających 7 kwietnia. Te wzrosty cen w dużej mierze przypisuje się ograniczonym dostawom. Hiszpania jest największym producentem brokułów w Europie; średnio eksportuje od 450 000 do 550 000 ton warzyw rocznie.

Na eksport trafia w Hiszpanii średnio ponad 80 procent całkowitej produkcji brokułów w tym kraju każdego roku. Przewiduje się, że w roku gospodarczym 2020/2021 dostawy na eksport będą mniejsze ze względu na wystąpienie burzy Filomena w styczniu 2021 roku.

Około 50 procent hiszpańskiej produkcji brokułów pochodzi z regionu Murcja, a następnie z Ribera del Ebro i Estremadura. Filomena wystąpiła w drugim tygodniu stycznia 2021 roku; zgłoszono, że była to najgorsza burza śnieżna, jaka nawiedziła Hiszpanię w ciągu ostatnich 50 lat. Burza wpłynęła na kluczowe regiony uprawne w całej Hiszpanii, a także na logistykę. Wpływ burzy na ceny brokułów wywarł efekt domina na większości europejskich rynków brokułów. Od 6 stycznia ceny w Niemczech wzrosły o ponad 1 euro do 3 euro za kg.

Dokładny wpływ burzy na produkcję brokułów jest nadal nieznany. W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie pojawi się więcej danych, jednak uczestnicy rynku są zgodni co do tego, że produkcja będzie prawdopodobnie znacznie niższa rok do roku. W związku z tym przewiduje się, że cena hiszpańskich brokułów pozostanie niezmiennie wysoka w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE