Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wysyp brokułów

2020-10-29 09:00

Ostatnie dni przyniosły dynamiczny wzrost ilości krajowych brokułów dostępnych na rynku świeżym. Mamy prawdziwy jesienny wysyp tych warzyw. Przyczyniła się do tego korzystna pogoda. Było sporo słońca i relatywnie wysokie temperatury dobowe jak na tę porę roku. A to przełożyło się na przyspieszenie wegetacji brokułów (oraz kalafiorów), których wcześniej było znacząco mniej. Do tego krajowe brokuły w przeważającej części są teraz niezłej i dobrej jakości, z ładnymi i dużymi różami.

Nietrudno zgadnąć jak te zmiany w dostępności przełożyły się na ceny brokułów. Doszło do ich spadku i to dość dynamicznego. Teraz ceny sprzedażowe brokułów w dużym hurcie to przedział 1,50-2,50 zł/szt. w zależności od wielkości róży, jakości i wielkości transakcji. Średnio daje to 2,00 zł/szt. wobec 2,60 zł/szt. przed korektą (-23 procent).

w

Jak widać jednak na naszym wykresie nie oznacza to, iż brokuły stały się jakoś nadmiernie tanie. Cena średnia utrzymuje się w górnej strefie wartości spotykanych w tej fazie sezonu. W istocie w ciągu poprzednich dziewięciu lat tylko dwa razy cena średnia była 29 października wyższa niż teraz i tylko o niewiele: 2,05 zł/szt. w 2016 roku i 2,20 zł/szt. w roku ubiegłym. To oznacza, że jest jeszcze spora „przestrzeń” do kolejnych zniżek, zwłaszcza jeśli okres wysokiej podaż potrwa dłużej dzięki odpowiedniej pogodzie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE