Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Holandia – ceny cebuli jeszcze spadną?

W Holandii budowa nowego magazynu firmy Dacomex postępuje stabilnie. „Wszystko idzie zgodnie z planem. Pierwsze maszyny przybyły w zeszłym tygodniu. Powinniśmy być w stanie rozpocząć tam pracę od przyszłego sezonu” - mówi Maarten van Damme. Handel cebulą jest śmiertelnie cichy. Ma więc czas, aby zająć się nowym budynkiem.

„To zupełnie inny rynek. Kiedy Senegal zamknął swoje granice na początku stycznia, eksport załamał się. W połowie lutego zaobserwowaliśmy krótkie ożywienie. Kupiono dużo cebuli z dostawą w marcu i kwietniu. Mieliśmy nadzieję, że handel się ożywi. Ale tak się nie stało. Miejsca docelowe, takie jak Hiszpania i Europa Wschodnia, prawie nie weszły na rynek. Szczerze mówiąc, nie spodziewam się, że rynek zrobi się bardziej aktywny. Myślę, że będziemy kontynuować pracę w tym tempie do rozpoczęcia nowego sezonu.”

„Ostatnia cebula na Ramadan została dostarczona w zeszłym tygodniu. Niektóre cebule jadą do miejsc docelowych w Afryce Zachodniej, takich jak Mauretania i Gwinea. Ale jest wielu eksporterów na tym samym rynku. I jest wielu aktywnych handlowców, których nigdy nie widziałeś wcześniej” - mówi Maarten.

„Wszyscy są na rynku, co tylko zwiększa konkurencję. I każdy chce iść dalej; nie można po prostu zamknąć swojej firmy. A potem musimy poradzić sobie z ogólnoświatowym niedoborem kontenerów chłodniczych."

„Z pewnością nadal istnieją partie dobrej jakości. Ostatnio było dużo złej cebuli. Ale teraz ceny gwałtownie spadają. Eksporterzy powinni więc być w stanie sprzedać tę gorszą cebulę do Europy Wschodniej. Ceny rolników spadły z 0,20 euro/kg do 0,12-13 euro/kg. Prawie ośmieliłbym się powiedzieć, że po Wielkanocy będzie to wartość jednocyfrowa. Światło nadal migocze, ale wkrótce zgaśnie całkowicie”- podsumowuje Maarten.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE