Holandia – poprawa popytu na cebulę
Po wielu bardzo pracowitych miesiącach holenderscy eksporterzy mają teraz o wiele mniej pracy. Według najnowszych (wstępnych) danych dotyczących eksportu (tydzień 1 bieżącego roku), eksport wyniósł 10 633 ton, czyli znacznie mniej niż średnia tygodniowa wynosząca 30 051 ton w pierwszej połowie sezonu. Niższy poziom eksportu można wyjaśnić zmniejszeniem eksportu do Afryki i Azji. W ostatnich tygodniach eksporterzy otrzymali jednak zamówienia z Gambii, co zaowocowało kontynuacją prac w kierunku Afryki.
Pomimo spokojnego eksportu popyt na cebulę w u producenta wreszcie nieco wzrósł ostatnio. W październiku i listopadzie ogromne ilości cebuli kupowały firmy pakujące, ale potem przez jakiś czas w popycie na cebulę od rolnika zrobiło się w Holandii cicho.
Teraz zapasy zgromadzone przez firmy pakujące zaczynają się kurczyć, więc ludzie znów dają o sobie znać. W krótszej perspektywie czasowej są to często zakupy niepewnego towaru. Teraz jest bowiem sprzedawana cebula, która traci na jakości (często z powodu chorób), zanim te problemy nasilą się w toku dalszego przechowywania.
Sprzedaż dobrej cebuli to teraz kwestia dłuższej perspektywy.. W nadchodzących tygodniach eksporterzy spodziewają się niewielkiego popytu na holenderską cebulę. Ale zwykle popyt ze strony Europy zaczyna rosnąć w dalszej części sezonu. Dobry eksport w pierwszej połowie sezonu spowodował znaczną lukę w krajowej podaży cebuli. Ponadto Holenderskie Biuro Statystyczne ogłosiło właśnie, że zbiory cebuli spadły o 4 procent w zeszłym roku w porównaniu z rokiem wcześniej. Gwarantuje to, że pakowacze i handlowcy będą chcieli zapewnić sobie cebulę dobrej jakości.
Ceny
Z trzech regionalnych targów rolniczych tylko targi Goes notowane są z plusem w wysokości 0,50 euro na 100 kg. Notowania w Emmeloord i Middenmeer nie uległy zmianie. Komisja giełdowa w Emmeloord zmienia nastrój ze spokojnego na nakierowany na cenę. Oznacza to, że podaż jest mniej więcej równa popytowi.