Holandia - popyt na cebulę w okresie świątecznym został utrzymany
Połowa Holandii ma obecnie wolne. Sektor cebuli nie jest wyjątkiem. Ale sortowacze, którzy pracują w okresie świątecznym, nie narzekają na brak zainteresowania cebulą. Ponieważ konkurencja jest nieco mniejsza, jest to miły plus - szczególnie w przypadku zamówień pospiesznych. To, czy utrzyma się on przez pierwszy pełny tydzień stycznia, kiedy wszyscy wrócą do biznesu, jest sprawą drugorzędną. Ci, którzy będą kontynuować pracę w tych dniach, zostaną jednak za to nagrodzeni.
Czekać czy nie czekać
To, jak rozwinie się rynek cebuli w nadchodzących tygodniach, jest i pozostanie trudnym pytaniem. Producenci posiadający dobrą cebulę w magazynach nie spieszą się ze sprzedażą. Odważą się poczekać do, powiedzmy, lutego lub marca, aby zobaczyć, w którą stronę pójdzie cena. Do głosu dochodzą więc głównie producenci cebuli gorszej jakości. Czasami przegapili wcześniejsze okazje. Cebula niższej jakości, to nie jest towar, na który sortowacze mają teraz duży apetyt. „Jeśli już brakuje ludzi, nie chcesz sortować partii, które wymagają dodatkowej pracy” - powiedział jeden z sortowaczy.
Mimo to, z pewnością nie można wykluczyć, że na początku stycznia nastąpi kolejna runda zakupów od plantatorów. Największym zagrożeniem dla holenderskich eksporterów cebuli jest dostępność transportu. Kontenery są trudne do zarezerwowania, a to, co jest dostępne, jest wysoko cenione.
Cena cebuli w workach w notowaniach DCA rosła w 52. tygodniu. Podaż była ograniczona ze względu na dwa dni wolne w Boże Narodzenie. Sortowacze, którzy pracowali przez święta Bożego Narodzenia, ośmielają się żądać więcej. Kupujący, którzy potrzebują cebuli, teraz na to się godzą.
Notowania DCA cebula workowana:
Cebula workowana 35-50 mm: 22 euro/100 kg; (+2,3 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 26 euro/100 kg; (+2,0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 27 euro/100 kg (+1,9 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 27 euro/100 kg (0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
14,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
15,50 euro/kg (-3,1 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
14,25 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
15 euro/kg (0 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
14 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z magazynu)
15 euro/100 kg (0 proc.).