Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - sortowacze grają z małymi zapasami cebuli

Wszystko może się zmienić na holenderskim rynku cebulowym. Z wyścigu na dno na początku tego miesiąca, handel cebulą ostrożnie patrzy w górę drugi tydzień z rzędu. Popyt na holenderską cebulę z zagranicy jest stosunkowo dobry, a przy obecnych cenach worka może ona wejść na prawie wszystkie rynki. I tak kilku eksporterów wskazuje, że jest miejsce na wzrost. Na przykład w południowej Europie lub Azji można już teraz zrobić niezły plus, pod warunkiem, że można dostarczyć dobrą białą cebulę.

Dane eksportowe, które pojawiły się w minionym tygodniu, nie do końca potwierdzają dobry popyt. Pojawiła się bowiem korekta dotycząca eksportu w 35. tygodniu. Wielka Brytania nie zaimportowała 4 947 ton, ale 2 695 ton, zgodnie z tą korektą wysłaną przez KCB/GroentenFruit Huis. Daje to tygodniowy eksport do 23 509 ton. Z pewnością jest to nieco rozczarowujące.

Małe zapasy
To, że handel na farmie nadal wykazuje ostrożny plus, jest w dużej mierze spowodowane niewielkimi zapasami roboczymi, które utrzymują sortowacze. W ubiegłym roku trzeba było jak najszybciej kupować, ponieważ cebula drożała z dnia na dzień. Teraz kupujący są bardziej na pozycji „spokojnie, jest dużo cebuli i jeśli będę jej potrzebował, to ją kupię”. Jeśli w takiej sytuacji, jak to miało miejsce na południowym zachodzie, nie można było zbierać i ładować przez prawie dwa tygodnie - najpierw przez zbyt twardą glebę z powodu suszy, a później deszczu lokalnie znacznie przekraczającego 50 milimetrów - to cebula, którą można szybko posortować, musiała być w pośpiechu poszukiwana. Nawet jeśli tylko kilka firm musi zacząć szukać, nastrój może się zmienić.

W dzisiejszych czasach, gdy załadunek jest możliwy niemal wszędzie, transport jest wąskim gardłem. Plantatorzy znajdujący się dalej od nabywcy są pod tym względem w niekorzystnej sytuacji. Pozwolenie, by dobre dni minęły wraz z prognozowanymi na bieżący tydzień opadami deszczu również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Od tymczasowego przechowywania, po naprędce przygotowane schronienia awaryjne, wszystko po to, aby cebula była czysta i sucha. Może to spowodować późniejszy zator, gdy na przykład także ziemniaki będą musiały trafić do środka. Myśląc w drugą stronę: sortowacze nie mogą tak naprawdę uzupełnić zapasów roboczych, a mając cebulę tylko do (bardzo) krótkiego przechowywania, rozkładasz podaż.

Notowania DCA cebuli workowanej również wykazywały w minionym tygodniu plus. Ceny trójek są nadal średnio poniżej 20 euro. Cebuli grubej jest w tym sezonie mniej i jest to również dobrze odzwierciedlone w cenach bel.Szczyt dla dobrych supers przekroczył w minionym tygodniu 25 euro.

Notowania DCA:

Cebula workowana 35-50 mm: 19 euro/100 kg; (+2,6 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 20,50 euro/100 kg; (+2,5 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 21,50 euro/100 kg (+2,4 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 24 euro/100 kg (+6,7 proc.).

Notowania giełdowe:

Giełda Goes

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/kg (+10,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/kg (+10,5 proc.).

Giełda Middemeer

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10 euro/kg (+11,1 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10 euro/kg (+11,1 proc.).

Giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
8,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/100 kg (+2,4 proc.).

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE