Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - Susza czy deszcz nie szkodzą cenie cebuli

Producenci w Holandii bez mrugnięcia okiem żądają 50 euro za cebulę wczesną, a handel po prostu na to przystaje, choć niechętnie. To samo w sobie jest wytłumaczalne. Gleba jest twarda, a zbiór nie jest łatwy, gdy nie ma deszczu. Prognoza deszczu na przyszły tydzień może rozwiązać ten problem, ale przy opadach deszczu nie można ładować. Niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się cebuli luzem. Popyt na sortowany produkt może być nieco niższy niż w innych latach, ale podaż pozostaje poniżej niego, więc rynek pozostaje napięty. Przy cenie 40 euro za cebulę z siewu uprawianą na otwartym gruncie wykazuje się on większą odwagą. Być może nie jest to bardzo duża liczba, ale wskazuje to, że nie tylko plantatorzy postrzegają to jako dobrą ofertę dla cebuli. W końcu ona również potrzebuje kupca, a ten z kolei chce na niej zarobić.

Spekulacje na plonach
To, co z pewnością pomaga dobrym nastrojom na holenderskim rynku cebuli, to wczesny popyt z Afryki, choć, jak wspomniano, wolumeny nie są zbyt duże. Ponadto oczekiwane plony nadal wywołują poruszenie. Wczesne odmiany cebuli generalnie nie rozczarowały, ale znawcy twierdzą, że późniejsze odmiany, takie jak Sturon, wypadają nieco gorzej, choć oczywiście ich zbiory jeszcze się nie rozpoczęły. A większy wpływ na ceny mają kilogramy cebuli z siewu. I to zależy od tego, kogo zapytać. Niektórzy uważają, że wszystko będzie dobrze, podczas gdy inni "widzą tylko lwy i niedźwiedzie na drodze". Nic wymownego, ale być może najbliższego prawdy: mamy późny początek sezonu wegetacyjnego i przed nami jeszcze co najmniej miesiąc wzrostu, który zadecyduje o plonach. Sporadyczne poletka można spisać na straty, ale na pewno nie na dużą skalę.

Ze względu na wysokie ceny u producentów, kilka firm sortujących próbuje cebuli z Polski. Cebula wczesna dociera do Holandii tonami, transport jest znów nieco tańszy niż w okresie koronawirusa, a dobre kontakty i tak są na miejscu. Nie ma więc mowy o polskiej miotle - w kategoriach kolarskich "na ostatni weekend Touru" - jak w poprzednim sezonie. Czy tak pozostanie, dopiero się okaże. Z Polski dochodzą też bardzo mieszane sygnały, jeśli chodzi o to, jak radzi sobie główna uprawa cebuli z siewu. Podobnie jak w Holandii, wciąż może być różnie.

Cena cebuli w belach notowana przez DCA nieco wzrosła w minionym tygodniu. Średnio wszystkie gatunki zmieszane razem, cena beli wynosi około 62-63 euro za 100 kg. Różnice między "tripletami" i "supers", a także wszystkim pomiędzy, są ograniczone.

Notowania DCA:

Cebula workowana 35-50 mm: 60 euro/100 kg; (+1,7 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 61 euro/100 kg (+1,7 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 62,50 euro/100 kg (+1,6 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 62,50 euro/100 kg (-1,6 proc.).

Notowania giełdowe:

Goes

Cebula ozima 41,25 euro/100 kg (+4,4 proc.).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE