Holenderska cena cebuli znajduje odzwierciedlenie w Europie
Po sezonie w Afryce holenderska sprzedaż cebuli ma tendencję do częstszych przerw. Do czego uczestnicy rynku nie byli przyzwyczajeni w ostatnich kilku sezonach. Do tego doszły rozczarowujące dane eksportowe, które wzmocniły przygnębiający nastrój, niezależnie od tego, czy był on uzasadniony, czy nie. Dla przypomnienia, w sezonie 2018/19 eksport spadł znacznie poniżej 10 000 ton na przełomie roku, po czym nastąpiła niezła pod względem cenowym druga połowa sezonu. Nawiasem mówiąc, zarówno areał, jak i plony były znacznie niższe w sezonie 2018/19 niż teraz, więc porównanie z bieżącym rokiem nie do końca się sprawdza.
Wydaje się, że holenderskie firmy sortujące doganiają inne kraje w Europie pod względem cen cebuli workowanej. Cena cebuli w bigbagu w Niemczech utrzymuje się na stabilnym poziomie około 45-48 euro za 100 kg. W Austrii Landwirtschaftskammer Österreich (LÖ) już trzeci tydzień z rzędu wystawia na sprzedaż cebulę sortowaną w cenie od 42 do 47 euro. W przypadku eksportu do Europy Wschodniej Holandia znajduje się w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z Niemcami i Austrią ze względu na wyższe koszty transportu. Ale na przykład dla Francji czy Skandynawii nie ma już większych różnic.
Wzrost obrotów?
W obliczu problemów z jakością cebuli w praktycznie całej Europie, oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach europejskie ceny cebuli workowanej zrobią kolejny krok. Dla przykładu, w zeszłym roku rynek również potrzebował czasu aż do lutego, aby się poruszyć. Targi Fruit Logistica, które odbędą się za dwa tygodnie w Berlinie, mogą być sygnałem rozpoczynającym nowy rajd. To, żeby coś się zaczęło dziać, jest bardzo potrzebne, według holenderskich sortowaczy. W końcu cena producenta i cena worka nie do końca się pokrywają. Chociaż niektórzy producenci są skłonni pójść na ustępstwa w przypadku bezpośredniej dostawy często słabszej cebuli, to naprawdę dobrej cebuli na dostawy w lutym i marcu praktycznie nie można kupić poniżej 45 euro. Pozostaje więc alternatywa w postaci podniesienia ceny worka. To jeszcze nie jest ten etap.
Ceny cebuli w workach w notowaniu DCA z pewnością jeszcze się nie podniosły. Grube rozmiary trzymają się lepiej niż te drobniejsze. Pod presją jest głównie cena średnich i potrójnych kalibrów. Niektóre sortownie produkują grubszą średnią, ponieważ łatwiej ją wtedy sprzedać na południu Europy. W rezultacie z partii, która słabo się sprzedaje, wychodzi stosunkowo dużo trojaczków. Ponieważ istnieją pewne odchylenia od standardowych cen w lewo i w prawo, trudno jest uzyskać dobry obraz realistycznej średniej ceny za partię cebuli.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 40 euro/100 kg; (-8,0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 40,50 euro/100 kg (-9,0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 46 euro/100 kg (-4,2 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 47 euro/100 kg (-3,1 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (+1,3 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40 euro/kg (0 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35,50 euro/kg (-1,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39 euro/kg (-2,5 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
37 euro/kg (-2,6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (-2,6 proc.).
Presja na podaż cebuli może być odczuwalna do sierpnia
Ceny cebuli w Tadżykistanie spadły do 9 centów amerykańskich za kg
Ceny cebuli w Mołdawii nadal rosną, co sprawia, że import z Azji Środkowej staje się opłacalny.
czytaj dalej
Ukraina wznowiła eksport cebuli do Unii Europejskiej w odpowiedzi na rosnący deficyt.
czytaj dalej
Holandia - nie jest to najlepszy miesiąc dla handlu cebulą
Wzrost cen cebuli z Hiszpanii i Niemiec
czytaj dalej