Jabłka Golden Delicious – ceny rozczarowują
Według danych WAPA zapasy jabłek odmiany Golden Delicious w krajach UE (plus Szwajcaria i Wielka Brytania) są bardzo duże, znacząco wyższe od zeszłorocznych. Na początku stycznia 2022 było to 1.058.637 ton. Rok wcześniej było to zaledwie 886.088 ton (ale już dwa lata temu wolumen był minimalnie wyższy od obecnego: 1.059.429 ton). Zatem Goldena w Europie jest bardzo dużo, ale nie są to ilości rekordowe.
A jednak ceny tej odmiany mocno ucierpiały z powodu nadpodaży. A pamiętajmy, że od 1 stycznia bieżącego roku odpadnie sprzedaż jabłek na Białoruś. Sytuacja ogólna więc pogorszy się jeszcze bardziej. Zwłaszcza w Polsce, bowiem dla nas Białoruś, z wolumenem kupowanych polskich jabłek na poziomie 100 tys. ton, była kluczowym odbiorcą.
W Polsce zapasy Goldena WAPA oszacowała na 210 tys. ton i jest to ogromna różnica rok do roku, bo na początku stycznia 2021 było to 130 tys. ton, a w ostatnich 15 latach największy poziom styczniowych zapasów tej odmiany w naszym kraju wynosił 160 tys. ton.
Jak trudna jest sytuacja w hurtowym handlu odmianą Golden Delicious widać na naszym wykresie. Ceny kalibru 70+ (a nawet kalibru 70/90, bo taki jest teraz preferowany) spadły do przedziału 1,20-1,50 zł/kg. To wciąż więcej niż mniej popularne odmiany, ale dużo mniej niż paskowane sporty Gali. No i bardzo słabo w porównaniu z poprzednimi sezonami – jak widać na wykresie tylko w 2019 było gorzej, ale jak tak dalej pójdzie, to kto wie, czy ceny tegoroczne nie zejdą poniżej tamtych. Chyba, że przetwórstwo wchłonie tak dużo Goldena z obecnych zapasów, że Ida się utrzymać ceny deseru na stabilnym pułapie. Obecnie ceny skupu Goldena na przemysł to 0,60-0,65 zł/kg.