Minimum reklam. Maksimum konkretów o cenach owoców i warzyw.

Subscribe now!

Jabłka Golden Delicious nieźle się sprzedają

2025-11-07 07:30

Jabłka Golden Delicious przez lata należały do czołówki odmian osiągających na polskim rynku hurtowym najwyższe ceny. Ale w sezonie 2023/2024 Golden był tą odmianą, która bardzo mocno odczuła utrudnienia w globalnym handlu związane z konfliktami w rejonie Bliskiego Wschodu i Morza Czerwonego. Rok temu sytuacja tam też była napięta, ale  w międzyczasie światowy handel wypracował system by-passów. W bieżącym sezonie mamy kontynuację tej sytuacji.

Popyt na Goldena na światowym rynku jest teraz całkiem niezły i widać to również w polskim hurcie. Ale należy równolegle zauważać że i podaż tej odmiany jest wyższa. W konsekwencji, jeśli chodzi o hurtowe ceny deserowego Goldena, można je ocenić jako dość dobre, jak na obecne realia całego rynku jabłek.

W

W polskim dużym hurcie ceny skupu jabłek odmiany Golden Delicious w kalibrze 70+ są na poziomie 1,50-1,70 zł/kg. Są one stabilne od połowy zeszłego miesiąca. Nie ma mowy o rekordach, ale fakt, iż cena średnia jest na tym samym poziomie, co w zeszłym sezonie, jest jednak wymowny. Niewiele odmian polskich jabłek może się tym pochwalić.

Generalnie ceny w tym roku są jednak znacząco niższe. A Golden zdołał się obronić przed jakimiś głębszymi przecenami i raczej już do takowych nie dojdzie. Po zakończeniu zbiorów (a w wielu miejscach kraju już są one skończone) ceny za owoce z przechowalni powinny się nieco umocnić. A nawet już teraz widać pewną presję na przesunięcie cen do przesunięcie cen do przedziału 1,60-1,70 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE