Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Jakie ceny borówki wysokiej?

2022-07-13 08:00

Tegoroczna kampania zbiorów borówki wysokiej nabiera rumieńców. Podaż tych owoców w krajowym hurcie rosła więc w ostatnich dniach dość dynamicznie, co zresztą jest typowe dla tej fazy sezonu owoców sezonowych. Jak te zmiany po stronie podażowej rynku borówek wpływały na jego stronę popytową oraz na ceny?

 

Na wstępie warto przypomnieć, że tegoroczny sezon handlu krajowymi borówkami startował z cenami wyraźnie niższymi od zeszłorocznych. Taka sytuacja była z pewnością rozczarowująca dla producentów. Co prawda wiadomo, że produkcja borówki wysokiej w Polsce dynamicznie rośnie i ten proces musi mieć wpływ na poziom cen, ale trzeba też pamiętać o drastycznym wzroście kosztów produkcji. To powinno także mieć wpływ na ceny.

 

w

 

Jak widać na wykresie powyżej, cena średnia na początku sezonu była niższa od tych z początku kampanii 2021 i 2020. Był to bowiem 37,00 zł/kg, w czasie gdy sezon 2021 startował później i z ceną średnią 44,00 zł/kg (a zatem mamy tu spadek o 16 procent rok do roku), a początek sezonu 2020 przyniósł cenę 40,00 zł/kg (spadek 2022 do 2020 wyniósł więc 7,5 procenta).

 

Na wykresie widać także, że od początku tegorocznych notowań dla handlu hurtowego na większą skalę ceny borówek dość dynamiczne spadały. Między pierwszym notowaniem z 21 czerwca a chwilą obecną spadek te wyniósł -40,5 procenta. Teraz ceny borówki wysokiej deserowej w takim handlu to przedział 18,00-26,00 zł/kg, zależnie od rejonu kraju, jakości i kalibru owoców oraz opakowania.

 

A jednak, mimo tak dynamicznej zniżki cen, obecny ich poziom nie odbiega od tego z poprzednich lat, czego obawiało się wielu producentów po słabym cenowo starcie. Teraz średnia to 22,00 zł/kg, a rok temu było to 23,00 zł/kg, zaś dwa lata temu 21,00 zł/kg. W sezonie 2019 w okolicach 13 lipca średnia cena borówek zdążyła spaść do 16,50 zł/kg, a w 2018 do 10,50 zł/kg.

 

Na pewno w bieżącym sezonie „pomogła” kapryśna pogoda, która nie sprzyja delikatnym owocom i przez co dynamika tendencji spadowej była niższa. Pamiętajmy też o tym, że w pierwszym etapie sezonu handlowego popyt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dopiero po wejściu do gry sieci handlowych i eksporterów handel zyskuje pełny wymiar.

 

Zapowiedzi synoptyków mówią o powrocie upalnego lata. Podaż borówek będzie więc szybko rosła, a to oznacza typową, sezonową zniżkę ich cen. Pytanie, czy będzie ona tak duża, jak ta z sezonu 2021, gdy poziom minimum średniej ceny w dużym hurcie wyniósł 9,50 zł/kg i był rekordowo niski na tle poprzednich sezonów. Tak niskie ceny mieliśmy w końcówce lipca i na początku sierpnia. I było to wynikiem nadpodaży owoców w tym czasie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE