Jest popyt na buraki ćwikłowe
W tym sezonie ceny buraków ćwikłowych na polskim rynku pozostają relatywnie wysokie już od grudnia zeszłego roku. W znaczniej mierze było to możliwe dzięki eksportowi na wschód. Styczeń przyniósł zachwianie tej koniunktury (trzeba pamiętać, że to okres świąteczny w krajach prawosławnych) i „dołek” cenowy buraków w polskim hurcie, co widać na naszym wykresie.
Ale teraz, w lutym, popyt na buraki jest znów aktywny, a ich ceny ponownie wzrosły. Obecnie ceny sprzedażowe buraków mytych i pakowanych w worki to w dużym hurcie przedział od 0,85 zł/kg do 1,25 zł/kg. To o 24 procent drożej niż we wspomnianym styczniowym dołku i ponad dwa razy drożej w relacji rok do roku.
Nie znaczy to, że sprzedający buraka w hurcie śpią spokojnie. Rynek generalnie jest mocno niepewny ze względu na napiętą sytuację polityczną na wschodzie. |Jednak nawet jeśli nie dojdzie do agresji Rosji na Ukrainę, to jest nad czym myśleć. Przede wszystkim nad wzrostem kosztów. Wzrostem, który wciąż jeszcze trudno dokładnie oszacować i odnieść do nakładów na kolejny sezon. W konsekwencji dokładnie nie wiadomo, jak ucierpi opłacalność produkcji warzyw, chociaż szacunki już są i nie wygląda to różowo. Zwłaszcza dla producentów takich warzyw, jak buraki, które nie zajmują eksponowanego miejsca w codziennej diecie Polaków.