Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Kapusta pekińska – ceny wciąż pod presją

2023-01-05 08:26

Przez chwilę mogło się wydawać, że kapusta pekińska zaczyna odbudowywać swoje hurtowe ceny, ale była to tylko korekta, która nie przekształciła się w dłuższy trend zwyżkowy. Czy taki trend może powrócić na hurtowy rynek „pekinki” w najbliższym okresie czasu?

Średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie za kapustę pekińską „na gotowo” wzrosła w grudniu w skali kraju i osiągnęła przez chwilę poziom 2,10 zł/kg. Ale potem na rynek wrócił gorszy popyt przy stabilnej podaży i teraz ceny tej kapusty w dużym hurcie to najczęściej 1,60-2,20 zł/kg.

Jak widać na naszym wykresie, obecna średnia cena wciąż jest wyższa od większości poprzednich sezonów, ale wielu producentów jest rozczarowanych. Zapowiadało się, że w tym sezonie „pekinka” będzie drożeć. Że będziemy mieli powtórkę sprzed roku. Na razie nic z tego.

I raczej są małe szanse na szybkie dojście obecnych cen do zeszłorocznych pułapów. Wciąż do handlu na rynek świeży trafia sporo „pekiny” marnej jakości – drobnej i żółtej. Spora liczba sprzedających oferuje taki gorszy towar po niskich cenach. Niestety część rolników dysponujących ładniejszą kapustą też jej nie wycenia wysoko, bojąc się najwyraźniej , że nie znajdzie kupca.

Fakt, że popyt na „pekinkę” w krajowym hurcie pozostaje słaby. Sytuacja jest dziwna o tyle, że przez długi czas mieliśmy na polskim (i szerzej na europejskim) rynku wysokie ceny sałat, więc „pekinka” powinna korzystać z tej sytuacji. Co dziwniejsze – w sklepach, a nawet w warzywniakach i na bazarach, ceny kapusty pekińskiej nie są wcale niskie. W marketach potrafi to być nawet 6 zł, a na bazarach marna, drobna „pekinka” bywa wyceniana na 3 zł i więcej za sztukę! Przy takich cenach kapusta ta traciła kompletnie swoją ewentualną przewagę nad sałatą. A teraz jeszcze sałata importowana potaniała.

Wydaje się więc mało prawdopodobne, aby hurtowe ceny kapusty pekińskiej weszły w najbliższym czasie w trwały trend zwyżkowy. W dłuższej perspektywie jest on jednak nieunikniony. Pytanie tylko o jego tempo i skalę. Rozwój sytuacji w drugiej połowie stycznia będzie ważną wskazówką dla prognoz na luty i miesiące wiosenne. Jeśli ceny jeszcze w styczniu zaczną rosnąć, to będą rosły i w kolejnych miesiącach.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE