Kto się komu kłania na rynku cebuli w Holandii?
Jakość pozostaje jedną z najważniejszych kwestii na holenderskim rynku cebuli. Oczywiście jest wielu producentów, którzy mają swoje sprawy uporządkowane i, przy odrobinie szczęścia, mają wspaniały produkt już czekający w magazynie po sezonie wegetacyjnym. Jednak taka cebula jest oferowana tylko w ograniczonych ilościach, a także często po cenach, których kupujący unikają. Handel odbywa się głównie cebulą, która musi wyjść z magazynów. Musi wyjść, ponieważ jest przechowywana tymczasowo (choć podaż takiego towaru szybko wysycha) lub coś jest z nią nie tak.
Polska jest na rynku, ale chce kupować po najniższych cenach, a eksport jest cichy. Holenderscy sortowacze są zatem skłonni kupować partie, które w zeszłym sezonie trafiłyby bezpośrednio do Polski, brutto za netto, oczywiście pod warunkiem, że cena jest odpowiednia. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, ceny około 25 euro za krawędź klasy I lub tuż poniżej z pewnością nie zdarzają się co sezon.
Dużo pieniędzy w drodze
Stosunkowo wysokie ceny cebuli w pewnym stopniu hamują zakupy. Za cebulę, którą trzeba teraz odebrać z tymczasowych magazynów, również trzeba zapłacić. Jest to spory drenaż gotówki. W połączeniu z nieuniknionymi problemami z cebulą z sadzenia, trudnymi zachowaniami płatniczymi (afrykańskich) klientów i ograniczonym popytem na eksport, pogarsza to nastroje wśród sortowaczy.
Wyczekująca postawa kupujących na rynku cebuli w Holandii nie oznacza, że emocje słabną. W rzeczywistości może być wręcz przeciwnie. Zapasy robocze są na wykończeniu, więc przestrzeń do odroczenia zakupów dla firm sortujących w pewnym momencie zaczyna się kurczyć. Nie oznacza to, że cena pójdzie w górę. Kluczowe znaczenie ma popyt z zagranicy, a ostatecznie decydująca jest cena worka. To nadal może prowadzić do trudnych negocjacji między producentami a sortowaczami.
Notowania DCA dla cebuli w workach wykonały w ty43. tygodniu kolejny krok w tył, ale spadek zaczyna się wyrównywać. Średnia cena wszystkich rozmiarów wynosi nieco poniżej 40 euro. Biorąc pod uwagę średnią cenę zakupu, według osób wtajemniczonych nie ma zbyt wiele miejsca na dalszy spadek. Nawiasem mówiąc, nie jest powiedziane, że zagraniczni klienci się tym przejmują.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 37 euro/100 kg; (-2,6 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 39 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 41 euro/100 kg (-1,2 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 43,50 euro/100 kg (-1,1 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
31,50 euro/kg (-3,1 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29,50 euro/kg (-1,7 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
32 euro/kg (-1,5 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29 euro/kg (-1,7 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
30 euro/kg (-3,2 proc.).
Eksport cebuli w sezonie 2022/2023
Maroko dotuje pomidory, cebulę i ziemniaki
Spadek cen cebuli w Azerbejdżanie - jakie są przyczyny?
czytaj dalej