Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mołdawia – będzie większy eksport jabłek do Rosji?

Szefowie szeregu przedsiębiorstw sadowniczych twierdzą, że na początku stycznia otrzymali od swoich rosyjskich odbiorców (dostawców tamtejszych sieci supermarketów) propozycje rozpoczęcia przygotowywania (sortowania i pakowania) jabłek Gala i Granny Smith na eksport do Rosji w połowie bieżącego miesiąca. Na razie nie było mowy o zamówieniach partii określonych wielkości po stałych cenach i jasnym harmonogramie dostaw. Jednak mołdawscy sadownicy i handlowcy odbierają takie sygnały jako oznaki, że na rosyjskim rynku kończą się wysokiej jakości produkowane lokalnie jabłka.

Jak dotąd prognozowane ożywienie handlu zagranicznego nie wpłynęło na poziom hurtowych cen jabłek w Mołdawii. W szczególności przedział cenowy jabłek odmian Gala i Granny Smith o jakości eksportowej nie zmienił się od końca grudnia – to średnio 10-11 lejów/kg (0,57-0,63 USD/kg; 2,15-2,36 zł/kg).

W kontekście spodziewanego styczniowego eksportu jabłek z Mołdawii do Rosji należy wziąć pod uwagę, że w 2021 roku zaostrzone zostaną zasady dostaw owoców na rynek rosyjski. Przedsiębiorstwa eksportujące upoważnione przez Rossielchoznadzor będą musiały uzyskać osobisty numer identyfikacyjny producenta, a następnie umieścić go na opakowaniach produktów dostarczanych do Federacji Rosyjskiej. Niektórzy mołdawscy producenci już otrzymali taki identyfikator, ale nie eksportowali jeszcze swoich produktów na rynek rosyjski. Oznacza to, że nie mają jeszcze informacji o tym, jak ta innowacja działa w praktyce. Dlatego obawiają się „jego rozszerzonej interpretacji przez władze kontrolne Federacji Rosyjskiej”.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE