Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mołdawia – ceny śliwek w górę

Lokalne śliwki pojawiły się na rynku mołdawskim w połowie lipca br. w cenie hurtowej około 11 lejów/kg (0,61 USD/kg; 2,39 zł/kg), czyli o 1-2 lejów drożej niż średni poziom cen na początku sezonu sprzedaży dla tych owoce w zeszłym roku. Do końca lipca 2021 roku, sądząc po monitoringu EastFruit, cena hurtowa wczesnych śliwek w Mołdawii wzrosła średnio do 12 lejów/kg (0,66 USD/kg; 2,61 zł/kg), a maksymalna – do 14 lejów/kg (0,77 USD/kg; 3,04 zł/kg).

Operatorzy rynku krajowego przypisują wzrost cen wczesnych odmian śliwek trzem głównym czynnikom. Po pierwsze, jak wcześniej informował EastFruit, prognozowane zbiory śliwek w 2021 roku są o około 20-30 procent niższe niż w zeszłym roku.

Drugim czynnikiem jest malejąca konkurencja o owoce pestkowe na rynku krajowym. W szczególności na rynku krajowym jest zauważalnie mniej wysokiej jakości moreli, które są oferowane w sprzedaży detalicznej po stosunkowo wysokiej cenie - do 30 lejów/kg (1,66 USD/kg; 6,52 zł/kg). W związku z tym cena wysokiej jakości dużej śliwki dąży do tego poziomu.

Wreszcie trzeci czynnik to rozpoczęty eksport śliwek do Rosji i Rumunii. Wielkości dostaw są nadal niewielkie. Ponadto eksportowana jest głównie odmiana „Czaczakskaja rannaja”. W poprzednich latach nie cieszyła się popularnością wśród eksporterów, ale w tym roku jest to jedna z nielicznych odmian wczesnej śliwy, która przyniosła dobre zbiory. Rynek krajowy zaczął reagować na popyt eksportowy podwyżkami cen.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE