Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mołdawia – wzrost cen eksportowych śliwek

W pierwszej dekadzie sierpnia na rynku mołdawskim kontynuowany był wzrost cen hurtowych śliwek, który zarysował się w drugiej połowie lipca. Jednocześnie stopniowo aktywuje się proces polaryzacji cen: śliwki na rynek krajowy wciąż sprzedawane są po nie więcej niż 10-11 lejów/kg (0,56-0,61 USD/kg; 2,15-2,36 zł/kg), na eksport – ceny wzrosły do 14-15 lejów/kg (0, 78-0,84 USD/kg; 3,00-3,22 zł/kg).

Handlowcy twierdzą, że ta tendencja jest naturalna. Stagnacja, a w niektórych przypadkach spadek cen hurtowych śliwek na rynkach miejskich w kraju wiąże się ze spadkiem popytu na stosunkowo drogie produkty owocowo-warzywne w okresie wakacyjnym (odpływ ludności). Ponadto na sytuację mają wpływ skutki opadów atmosferycznych, na niektórych terenach – z gradem, na przełomie lipca i sierpnia. Jakość pewnej części produktów wprowadzanych na rynek krajowy jest gorsza.

Tymczasem, zgodnie z obserwacjami operatorów mołdawskiego rynku owoców i warzyw, eksport towarów stopniowo rośnie. W szczególności zaczęto dostarczać do Rumunii śliwkę mołdawską odmiany Petesztianka, która jest poszukiwana na rynku rumuńskim. W tym roku zbiory tej odmiany śliwek są niskie zarówno w Rumunii, jak i w Republice Mołdawii, co najwyraźniej tłumaczy wzrost cen tego produktu.

Należy zauważyć, że w Mołdawii na początku sierpnia 2021 roku poziom cen hurtowych śliwek jest od półtora do dwóch razy wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE