Polska coraz większym eksporterem bananów
Eksport bananów z Polski? Na pierwszy rzut oka może się to wydawać kuriozalne, a jednak. Polska także eksportuje banany. A dokładniej je re-eksportuje. I jest tego z roku na rok coraz więcej. W 2011 roku eksport bananów świeżych z Polski wyniósł wg danych GUS 18 tys. ton i 55 mln zł, a w roku 2020 było to już 85 tys. ton za 279 mln zł. Skumulowany wzrost eksportu wyniósł więc 378 procent w ujęciu ilościowym i 409 procent w ujęciu wartościowym
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Oczywiście Polska jest przede wszystkim importerem bananów i wielkości importu są wielokrotnie większe niż re-eksport. Ale warto zauważyć, iż dynamika wzrostu importu była znacznie mniejsza niż w przypadku przywołanej wyżej dynamiki wzrostu eksportu. Wolumen importu bananów świeżych do Polski wzrósł bowiem między rokiem 2011 i 2020 o 151 procent, a wartość tego importu zwiększyła się w tym okresie o 158 procent.
Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Na wykresie powyżej prezentujemy jeszcze jeden wskaźnik – udział eksportu w imporcie. I widać, że przez ostatnie dziesięć lat dominował w tym zakresie trend wzrostowy. Został on zakłócony w roku 2013 i 2019, za to między tymi latami udział eksportu mocno rósł. Obecnie 15 procent wolumenu i aż 21 procent wartości zaimportowanych do Polski bananów trafia do re-eksportu.
Nietrudno się domyślić, że banany re-eksportowane z Polski trafiają przede wszystkim do krajów z nami sąsiadujących lub do krajów regionu. Nie są to jednak państwa za naszą wschodnią granicą. W roku 2020 największym odbiorcą tych owoców z Polski były Czechy (19,5 tys. ton – 23 procent polskiego re-eksportu ogółem), druga była zaś Rumunia (17,5 tys. ton, 21 procent re-eksportu). W grupie dużych odbiorców znalazły się jeszcze trzy kraje: Słowacja (11,6 tys. ton, 14 procent), Niemcy (11,2 tys. ton, 13 procent) i Węgry (4,7 tys. ton, 6 procent re-eksportu ogółem).