Popyt na białą kapustę wciąż za słaby
Ceny kapusty białej w polskim hurcie w zasadzie rosną. Ten, długo wyczekiwany przez producentów, trend pojawił się w ostatnich dniach marca i do chwili obecnej przyniósł skumulowany wzrost średniej ceny sprzedażowej w dużym hurcie (kapusta w workach) o 13 procent.
Jeśli spojrzymy na historyczne notowania, widzimy od razu, że takiej dynamiki nie możemy nazwać imponującą. Ceny kapusty wciąż pozostają znacznie poniżej średniej z poprzednich pięciu lat. Do rekordowego sezonu 2018/2019 to jest po prostu przepaść.
Obecnie ceny sprzedażowe białej kapusty to 1,10-1,50 zł/kg, a opisane wyżej podwyżki z końcówki marca i z pierwszej połowy kwietnia dotyczyły tylko towaru najlepszej jakości i objęły ceny z górnej granicy przedziału. na rynku wciąż widać to, że w bieżącym sezonie branżę kapuścianą dotknęły poważne problemy z jakością.
Jak rysuje się przyszłość rynku kapusty białej w Polsce? Obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz to powolne umacnianie się cen w górnej granicy przedziału, a więc kontynuacja trendu z poprzednich trzech tygodni. Nie ma natomiast większych szans na dogonienie cen sprzed pięciu lat. Nie wydaje się również prawdopodobnym to, aby bieżące ceny dobiły choćby do poziomów oglądanych w maju zeszłego roku.
Ukraina odnotuje spadek powierzchni upraw kapusty białej
czytaj dalej