Sezon rabarbaru wszedł w swą drugą fazę
Po lipcowej przerwie rozpoczęła się druga część tegorocznego sezonu skupu rabarbaru. W tym roku nie ma takiego opóźnienia w starcie drugiej fazy kampanii rabarbarowej, jak miało to miejsce rok temu. Wtedy zaczynała się ona po 20 sierpnia. Ale w bieżącym sezonie pomogło to, ze już zakończono kampanię skupu wiśni. To właśnie dłuższy sezon wiśniowy 2022 zadecydował o przesunięciu wówczas kalendarza skupu rabarbaru.
Jeśli chodzi o ceny rabarbaru sierpniowego, to są one nieco niższe od tych z lipcowej fazy skupu. Ale tylko tych ze szczytu cenowego. Wówczas było to średnio od 3,10 zł/kg do 3,30 zł/kg. Potem ceny spadły do 2,80 zł/kg. Teraz ceny skupu rabarbaru sierpniowego to poziom 2,80-3,20 zł/kg.
Ceny te są wyraźnie wyższe od tych z analogicznych okresów sezonu 2022. Wtedy lipcowy szczyt popytu i tego, co płaciły skupy, przyniósł pułap 2,60 zł/kg (a więc mieliśmy tu +27 procent rok do roku). Potem ceny spadły do 2,40 zł/kg (co daje +17 procent w tej fazie kampanii). Na starcie drugiej części sezonu 2022 było skupy oferowały za rabarbar 2,30-2,50 zł/kg, a więc obecnie w relacji rok do roku mamy zwyżkę +25 procent.
Warto jeszcze przypomnieć, że już ceny zeszłoroczne różniły się mocno na plus od tych z kampanii jeszcze wcześniejszej, z lata 2021. Wtedy za rabarbar w skupach oferowano zaledwie 0,85 zł/kg. Główną przyczyną takiej poprawy cen jest dużo wyższy popyt na rabarbar do przetwórstwa przy niższej jego produkcji (niestety nie mamy danych GUS na temat produkcji rabarbaru w Polsce).
Obecne duże zapotrzebowanie na rabarbar ze strony przetwórstwa jest przesłanką do prognozowania stabilizacji cen na tym rynku. Zwłaszcza, że nie należy oczekiwać jakichś ekscesów podażowych w tym roku. A w końcówce skupu może nawet dojść do pewnych podwyżek, zwłaszcza jeśli nie wszystkim zakładom uda się wypełnić zakładany harmonogram skupu tego warzywa.