Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Spadają ceny skupu aronii

2024-08-07 08:12

W Polsce trwa sezon skupu aronii. Niestety, ale rozwija się on, z punktu widzenia producentów tych owoców, według bardzo niekorzystnego scenariusza. W zasadzie można powiedzieć – najgorszego z możliwych. Jest tym gorzej, że przed startem tegorocznej kampanii oczekiwania producentów były optymistyczne. Wydawało się, że po tym, jak potoczył się cenowo skup truskawek, porzeczek, wiśni czy nawet malin, również w skupie aronii ceny będą lepsze od tych z lat poprzednich.

Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te oczekiwania. I chyba po części z winy samych producentów, choć w przypadku tego gatunku owoców presja na zbicie pierwszych cen, jakie znalazły się w ofertach sprzedaży, była ze strony przetwórców bardzo duża.

A te pierwsze sugerowane przez producentów ceny, przypomnijmy, były na poziomie 5,00 zł/kg. Ale błyskawicznie zostały negatywnie zweryfikowane i to przez samych producentów właśnie. Bo zaraz za tymi pierwszymi, wysokimi jak na aronię cenami, poszły oferty sprzedaży dużo tańszego owocu. Z cenami już tylko na poziomie 2,00 zł/kg.

Jednak dla przetwórców i te 2 zł było za dużo, a widząc jak szybką samo redukcję zaliczyły oczekiwania producentów, zakłady zaczynające kampanię skupu wyszły z dużo niższymi propozycjami. I w rezultacie mamy teraz ceny skupu aronii zaczynające się od 1,00 zł/kg. Oczywiście zróżnicowanie cen skupu jest większe. Maksimum to 1,60 zł/kg, ale to wyjątki.

Generalnie ceny skupu aronii wydają się podążać w kierunku zwężenia przedziału kwotowego. Najczęściej jest już teraz bowiem 1,00-1,20 zł/kg. Wszystko co wyżej, to rzadkie zjawiska. A jeszcze w zeszłym tygodniu można było znaleźć oferty po 2,00 zł/kg.

Poziom cen 1,00-1,20 zł/kg nie odstaje od tego, co widzieliśmy w skupie aronii w zeszłym roku w pierwszej połowie sierpnia, bo potem było jeszcze gorzej i średnia cena zjechała do 0,70 zł/kg. Niestety, ale i w tym roku scenariusz może być podobny, mimo gorszych zbiorów. Według szacunków GUS mają one wynieść 47 tys. ton, czyli o około 12 procent mniej niż 53,5 tys. ton w 2023 roku.

To zupełnie odmienny scenariusz rozwoju cen niż w przywołanych wyżej przypadkach innych skupowanych w Polsce owoców do przetwórstwa. Ale rynek aronii pozostaje odmienny i ceny skupu zupełnie niezależną od zbiorów. W roku 2021 mieliśmy najwyższe zbiory w minionym dziesięcioleciu, bo 66,0 tys. ton i ceny na poziomie 1,20-1,40 zł/kg. W 2019 zbiory wyniosły tylko 40,8 tys. ton (-38 procent w porównaniu z 2020), a ceny skupu na poziomie 1,15 zł/kg. Jak widać, niezależnie od podaży, o cenach decydują na tym rynku przetwórcy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE