Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Stabilne ceny mandarynek na polskim rynku

2022-01-02 14:30

Cytrusy, a zwłaszcza pomarańcze i mandarynki, należą do kanonu owoców trafiających na świąteczne stoły Polaków. Dlatego przed Bożym Narodzeniem popyt na mandarynki znacząco rośnie. I niejednokrotnie przekłada się to na ceny. W tym roku jednak takiego przełożenia w handlu hurtowym generalnie nie było.

Ceny mandarynek w handlu hurtowym na większą skalę utrzymały się w stałych granicach, choć oczywiście pewne zmiany w wewnątrz przedziału miały miejsce. Nie mniej najczęściej mandarynki w takim handlu oferowano najczęściej w cenach 3,00-8,00 zł/kg, zależnie od kraju pochodzenia, opakowania, kalibru i jakości.

Z tymi ostatnimi czynnikami był w tym roku wyraźny problem. Mandarynek było mniej, były drobniejsze i jakościowo nie najlepsze. Ograniczoną ofertę hiszpańską uzupełniano owocami importowanymi z Grecji. Ale tu też widać było kłopoty z jakością.

Co istotne, mimo że mandarynki jakościowo pozostawiają w tym sezonie sporo do życzenia, to są one droższe niż poprzednich latach. Różnica do zeszłego roku to 22 procent. W końcówce grudnia 2019 ceny były zbliżone do obecnych (5,25-5,50 zł/kg średnio), a we wcześniejszych trzech sezonach (2016/17, 2017/18 i 2018/19) były niższe niż teraz odpowiednio o 31, o 16 i o 13 procent.

 

Słowa kluczowe: mandarynek
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE