Sytuacja na rynku marchwi jest bardziej dynamiczna
Sytuacja cenowa na polskim hurtowym rynku marchwi wyraźnie nabrała dynamiki w ostatnim czasie. Zmiana trendu zaczęła się jednak wcześniej, bo w trzeciej dekadzie marca. Wcześniej krajowy rynek marchwi znajdował się w cenowym dołku i to nawet mimo faktu, ze po wybuchu wojny na Ukrainę polska marchew szerszym strumieniem zaczęła trafiać do tego kraju.
Cena średnia marchwi szczotkowanej i pakowanej w worki spadła w dużym hurcie między pierwszą i drugą dekadą marca o 12 procent do poziomu 0,88 zł/kg. W końcówce minionego miesiąca zaczęła ona rosnąć, a w kwietniu ta zwyżkowa tendencja przybrała na sile. Widać to na wykresie poniżej.
Obecnie ceny wspomnianego asortymentu marchwi to w dużym hurcie przedział 1,10-1,40 zł/kg i średnio jest to aż o 48 procent drożej niż w okolicach 20 marca. Jak widać na wykresie średnia cena marchwi znów jest wyraźnie powyżej poziomu z analogicznego okresu zeszłego roku, a obecny trend zdaje się być podobny do tego z kwietnia 2018.
Ważnym czynnikiem wspierającym trend cenowy, prócz popytu z Ukrainy, jest spadek podaży ładnej marchwi w krajowych chłodniach. Spadek na tyle znaczący, że zaktywizował zakupy marchwi w Holandii. Import holenderski nie jest jeszcze może szczególnie duży(zwłaszcza z punktu widzenia Holendrów mających sporo marchwi do sprzedania), ale może przybrać na sile. Powstrzymuje go nieco słaba złotówka, ale jak będzie drożała marchew krajowa, to i akceptowalna cena importu będzie mogła rosnąć.
W 13. tygodniu zresztą, jak informują holenderscy analitycy z portalu www.boerenbusiness.nl, popyt z Europy Wschodniej spadł. Ceny marchwi dla holenderskiego producenta to 6,00-10,00 euro/100 kg (za marchew wielkości B, na rynek świeży).