Sytuacja w skupie aronii uległa istotnej zmianie
W pierwszej połowie bieżącego miesiąca sytuacja cenowa w segmencie aronii skupowanej do przetwórstwa była fatalna dla producentów tego owocu. Ceny bardzo drastycznie spadły, zwłaszcza w stosunku do oczekiwać z samego początku kampanii. Spadły, mimo że było od początku wiadomo, iż mamy Roz z bardzo słabymi zbiorami aronii w Polsce (tylko 47 tys. ton według szacunków GUS, czyli aż o 12 procent mniej w stosunku do zbiorów z roku 2023).
źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
Jak widać na wykresie, to najgorsze zbiory od czterech lat i trzecie najgorsze w minionym dziesięcioleciu. A mimo to, w połowie sierpnia, ceny skupu zjechały do poziomów niższych niż w analogicznym okresie poprzednich pięciu lat. Dobrze to widać na naszym drugim wykresie.
Widać na nim jednak i ogromną zmianę jakościową, jaka zaszła na rynku aronii w ostatnich dniach. Ceny skupu tego owocu odbiły bowiem w górę i to odbicie nie tylko się utrzymało, ale przekształciło w bardziej trwały trend zwyżkowy. W okresie około tygodnia ceny skupu aronii wzrosły, w konsekwencji tego trendu, o 39 procent. Obecnie przedział cen skupu to najczęściej 1,00-1,50 zł/kg, przy czym dolna granica tego przedziału ma jeszcze potencjał do wzrostu.
W konsekwencji mamy przejście sytuacji na rynku aronii od cen najniższych w ostatnich latach, do cen w ty, okresie czasu najwyższych. Jednak wygląda na to, że przy stopniowo poprawiającym się popycie wśród przetwórców, czynnik niskiej dostępności owoców aronii zaczął być siłą dominującą w kształtowaniu cen skupu.