Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Trudny sezon polskich brzoskwiń i nektarynek

2022-09-08 09:00

Mimo że we wrześniu jesteśmy już zdecydowanie po szczycie sezonu, a w tym roku zbiory wcale nie były rekordowe, to dla rodzimych producentów ten sezon jest jeszcze trudniejszy niż zazwyczaj. Głównym problemem jest oczywiści zbyt, a dokładniej dostęp do kanałów dystrybucji, które  tradycyjnie są zasypane brzoskwiniami i nektarynkami z importu.

Niestety, w Polsce ta produkcja jest traktowana jako nisza. Nawet GUS jej nie monitoruje osobno, ale podaje zbiory brzoskwiń i nektarynek w kategorii „Pozostałe owoce z drzew”. Po macoszemu traktują tę ofertę sieci handlowe, które wolą spokojne kontraktowanie z krajów o pewniejszej pogodzie. Co ciekawe jednak, na naszym rynku widać pewną ekspansję dostawców spoza tradycyjnych kierunków importu (Hiszpania, Włochy, Francja, Grecja). Chodzi tu o dostawy z krajów bałkańskich. A polska oferta pozostaje w cieniu.

Jeśli chodzi o ceny brzoskwiń w hurcie, to owoce z krajowej produkcji są obecnie oferowane na lokalnych rynkach po 3,00 do 7,00 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i jakości. Ceny za ładny towar są trochę wyższe od zeszłorocznych – tak około jedną piątą, ale i tak ma się to nijak do wzrostu kosztów produkcji i logistyki. Może byłoby lepiej, ale w tym roku napór importu jest zauważalnie większy niż przed rokiem i ceny brzoskwiń importowanych są niższe. Obecnie są one na poziomie 5,00-7,00 zł/kg najczęściej.

Krajowe nektarynki to jeszcze większa nisza niż brzoskwinie. Nawet w małym hurcie do dostanie tylko gdzieniegdzie. W Kaliszu oferowane są po 4,00-5,00 zł/kg, co daje średnią na poziomie 4,50 zł/kg – taką jak przed rokiem. Nektarynki importowane dla porównania mają na rynkach hurtowych ceny z przedziału 5,00 do aż 11,00 zł/kg i jest to podobny poziom do zeszłorocznego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE