Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Turcja – sezon zbiorów jabłek i granatów w pełni

Zarówno sezon zbiorów granatów, jak i jabłek w Turcji trwają pełną parą. Według jednego eksportera oba te owoce wydają się mieć problemy z wielkością, co może prowadzić do wyższych cen. Firma jest bardzo zadowolona z jakości tegorocznych zbiorów i jest pewna swojego produktu.

Według Yahyi Erdogana, kierownika ds. eksportu tureckiego eksportera świeżych produktów Ana Fruit, w tym sezonie będzie mniejsza ilość tureckich granatów: „W przypadku granatów spodziewamy się w tym roku owoców dobrej jakości. Mamy nadzieję, że zarówno hodowca, jak i eksporter będą mieli wspaniały sezon. Ze względu na to, że pory roku wydają się być coraz trudniejsze z roku na rok, na niektórych obszarach uprawnych w okresie kwitnienia mamy do czynienia z mrozem. Mając to na uwadze, możemy powiedzieć, że oczekuje się, że całkowita wielkość plonów będzie w tym roku niższa.”

Niższe ilości spowodują wyższe ceny granatów tureckich, twierdzi Erdogan. „Otrzymujemy pewien popyt z Europy, ale ponieważ zbiory są mniejsze w tym roku ceny będą wyższe w porównaniu z poprzednimi sezonami. Naszymi głównymi rynkami będą kraje europejskie i Rosja.”

Oprócz sezonu na granaty Ana Fruit zmierzy się również z sezonem na jabłka. Erdogan jest zadowolony z jakości zbiorów: „Sezon jabłkowy w Turcji właśnie rozpoczął się od zbiorów odmiany Gala, 4 do 5 tygodni temu. W tym roku jakość plonu jest lepsza pod względem koloru dzięki dobrym deszczom uzyskanym przed zbiorami. Z drugiej strony ilość plonów Gala jest mniejsza niż oczekiwano.

Konkurencja na rynku jabłek jest ostra, a do tego ceny jabłek dla producenta są wyższe niż w zeszłym sezonie – wyjaśnia Erdogan. „Obecnie popyt nie jest zbyt duży, powiedziałbym. Oczywiście dobre jakościowo jabłka są zawsze pożądane przez naszych klientów, ale ze względu na nakładanie się produkcji jabłek w różnych krajach widzimy, że popyt jest dzielony na różne rynki. Ceny jabłek w sadach są wyższe niż w zeszłym roku, co z kolei wpływa na ceny konsumpcyjne.”

Na szczęście Ana Fruit ma wiele rynków na Wschodzie, na których sprzedaje swoje jabłka: „W przypadku jabłek możemy powiedzieć, że naszym głównym rynkiem są Indie, ponieważ istnieje tam duży popyt na jabłka. Jednak dla nas ważnymi rynkami są również kraje Dalekiego Wschodu i Bliskiego Wschodu. Nasz największy wolumen to odmiana Red Delicious, która rośnie w naszym regionie, a pozostałe odmiany, w których się specjalizujemy to Gala i Granny Smith,” Erdogan podsumowuje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE