Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraina – słaby start jabłek Golden Delicious

Sezon jabłkowy w krajach półkuli północnej, który zyskał na portalu EastFruit hasztag #freshapplecrisis jeszcze przed jego głównym startem, nabiera tempa. Według EastFruit, zbiory jabłek Golden Delicious rozpoczęły się w tym tygodniu na Ukrainie, ale sadownicy nie są zadowoleni z cen pierwszych partii, jak również ze sprzedaży w ogóle.

Producenci jabłek są obecnie gotowi do wysyłki Golden Delicious w cenie 10-11 UAH/kg (0,37-0,41 USD/kg; 1,47-1,62 zł/kg). Przedział cenowy dla jabłek dobrej jakości na Ukrainie nadal wynosi 8-12 UAH/kg (0,30-0,45 USD/kg; 1,18-1,77 zł/kg), a średnia cena spadła już o jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem i jest na poziomie roku 2019.

Oprócz niższych cen, uczestnicy rynku informują, że nie ma aktywnego popytu na jabłka ze strony głównych nabywców.

Po pierwsze, na rynku ukraińskim jest obecnie duża podaż jabłek uszkodzonych przez grad. Kupujący na świeżym rynku nie potrzebują takich produktów, biorąc pod uwagę, że popyt na owoce wyższej jakości jest również niski, a producenci koncentratu jabłkowego wolą pracować z wcześniej zakontraktowanymi ilościami. W tym przypadku sadownicy mogą otrzymać nie więcej niż 3,50 UAH/kg (0,13 USD/kg; 0,52 zł/kg).

Po drugie, sprzedaż wszystkich głównych odmian na rynku jest w stagnacji, nawet jeśli zbiory późniejszych jabłek nie weszły jeszcze w aktywną fazę. Przyczyniła się do tego również pogoda, gdyż sezon na jabłka Gala rozpoczął się dwa tygodnie później. W rezultacie, przy braku aktywnego popytu, podaż jabłek wcześniejszych będzie się stopniowo nakładać na sezon jabłek późniejszych, zmniejszając ogólną rozpiętość cenową na rynku.

Na przykład, ceny wywoławcze jabłek Gala na Ukrainie wynosiły 12-14 UAH/kg (0,39-0,52 USD/kg; 1,77-2,06 zł/kg po obecnym kursie średnim) na początku września, ale do tej pory spadły do 8-11 UAH/kg (0,30-0,41 USD/kg; 1,18-1,62 zł/kg), potwierdzając prognozy APK-Inform: Warzywa i Owoce analitycy zrobili na konferencji "Apple Business of Ukraine-2021". Jeśli nie mogliście Państwo uczestniczyć w tym wydarzeniu, możecie zapoznać się z aktualną analityką rynku jabłek w badaniu "Rynek owoców i warzyw Ukrainy-2021: Wyniki i prognozy na następny sezon", który zostanie zaktualizowany na początku października bieżącego roku.

Należy pamiętać, że #freshapplecrisis odnosi się nie tylko do Ukrainy, ale do wszystkich kluczowych krajów na globalnym rynku jabłek. Dla przykładu, na samym początku sezonu ceny jabłek odmiany Gala w Rosji spadły od razu o połowę, a w Polsce sadownicy zaczęli protestować przeciwko niskim cenom skupu lokalnych sieci handlowych. Co więcej, wielu polskich rolników rozważa nawet rezygnację z uprawy jabłek na rzecz gruszek. Tymczasem w Mołdawii uczestnicy rynku również informują o niskiej sprzedaży, a w oczekiwaniu na jedne z największych zbiorów jabłek dotkliwie odczuwalny jest brak możliwości magazynowych.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE