Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraina – wzrost cen marchwi

W minionym tygodniu na Ukrainie wzrosły ceny marchwi, informują analitycy projektu EastFruit. Zdaniem kluczowych graczy rynkowych wzrost cen marchwi wynika z intensyfikacji działań handlowych i zaopatrzeniowych, ponieważ hurtownicy i detaliści zaczęli gromadzić zapasy na okres świąt noworocznych.

Rolnicy w głównych regionach produkcji sprzedawali marchew wysokiej jakości po 6-8 UAH/kg (0,22-0,29 USD/kg; 0,90-1,20 zł/kg) i było to średnio o 17 procent drożej niż pod koniec wcześniejszego tygodnia. Warto zauważyć, że większość gospodarstw zawiesiła sprzedaż roślin okopowych, spodziewając się jeszcze większego wzrostu cen, a większość marchwi umieszczono w magazynach. W efekcie podaż na rynku nieco się zmniejszyła, co z kolei przyczyniło się do wzrostu cen sprzedaży w tym segmencie.

Należy zauważyć również, że w tej chwili cena za wysokiej jakości marchew na Ukrainie jest już średnio 2,2 razy wyższa niż rok temu. Uczestnicy rynku nie wykluczają jednak, że tendencja wzrostowa cen może być zjawiskiem przejściowym. Ich zdaniem, dalsze podwyżki cen mogą skłonić rolników do rozpoczęcia sprzedaży marchwi z magazynów, co doprowadzi do wzrostu podaży, a w konsekwencji do obniżenia cen sprzedaży.

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa, Ukraina
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE