Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Unijny rynek pomidorów 2020

Ceny pomidorów od września do grudnia 2020 pozostawały wyższe w relacji rok do roku, ale niższe niż poziom średniej pięcioletniej w tych miesiącach. Tak wynika z danych statystycznych opublikowanych przez Eurostat. Jak jednak widać na wykresie poniżej różnica między ceną w roku 2020 i  tą z 2019 systematycznie malała i w grudniu było to już 0,98 euro/kg do 0,96 euro/kg.

w1

Ceny w grudniu wzrosły w stosunku do listopada – tak średnia w UE, jak i ceny głównych w tym okresie dostawców: Hiszpanii, Włoch i Holandii. Wyjątkiem była Francja. Jak wspomniano wyżej ceny unijne były w grudniu niższe niż średnia pięcioletnia. Podobnie było w przypadku cen hiszpańskich, włoskich i holenderskich.

w2

W Hiszpanii różnice były znaczące. Cena z grudnia 2020 była na poziomie 0,66 euro/kg, podczas gdy rok wcześniej było to 0,81 euro/kg, a średnia pięcioletnia miała wartość 0,85 euro/kg. Z wykresu poniżej wynika, że 2020 był nie najlepszym rokiem pod względem cen dla hiszpańskich pomidorów. Wyjątkiem był październik.

w3

Jeśli chodzi o produkcję pomidorów w UE (świeżych i przemysłowych), to liderem pozostają Włochy. Jednak, co widać na wykresie poniżej, produkcja włoska spadała w ostatnich latach i różnica między Włochami a Hiszpanią wydatnie się zmniejszyła.

w5

Dominującym segmentem w produkcji pomidorów w UE pozostają pomidory do przetwórstwa. Ich produkcja mocno spadła w 2014 roku, ale potem się odbudowała. Rok 2019 był pod tym względem nieco lepszy od poprzedniego. Przeciwnie w przypadku pomidorów świeżych. Tu ostatnie dwa lata zestawienia przyniosły niewielki, ale spadek produkcji.

w6

Liderem produkcji pomidorów na rynek świeży pozostaje w UE Hiszpania. Ale na wykresie poniżej widać, że od 2016 roku produkcja pomidorów w tym kraju systematycznie spada. Tak też było w nieujętym w zestawieniu roku 2020.

Na drugim miejscu umacnia się Holandia – po tym, jak w 2012 roku mocno spadła produkcja włoska i przy nieznacznie, ale spadkowym trendzie produkcji greckiej.

w7

Od 2013 roku spada i to dość dynamicznie eksport pomidorów poza obszar UE, za to wydatnie rósł w tym okresie import tych warzyw. W roku 2019 ujemne saldo ilościowe handlu zagranicznego pomidorami w UE wyniosło aż 466 tys. ton.

w8

Głównym dostawcą pomidorów na rynek UE pozostaje Maroko. Import z tego kraju rósł w latach 2013-2018, ale w 2019 nieco zmalał rok do roku.

w9

Jeśli chodzi o eksport pomidorów poza teren UE, to mocno się on pozmieniał w ostatnich latach. Przede wszystkim drastyczny wpływ miało tu wprowadzenie rosyjskiego embarga. Jak widać to Rosja była największym odbiorcą unijnych pomidorów. Teraz jest nim Białoruś, ale eksport do tego kraju od 2016 roku dynamicznie spada.

w10

W skali światowej największym importerem pomidorów są Stany Zjednoczone, ale w pierwszej dziesiątce rankingu importerów aż sześć krajów (w tym Polska) to członkowie UE. Do tego dochodzi były już członek Unii – Wielka Brytania. Co ciekawe, z wykresu poniżej wynika, że Polska miała w 2019 roku, obok Rumunii i Hiszpanii, największy procentowy wzrost importu pomidorów spośród prezentowanych dwudziestu państw.

w11

Cały raport jest dostępny tutaj.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE