Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Wzrost cen marchwi zatrzymany?

2023-04-03 09:00

Okres przed Wielkanocą zazwyczaj przynosi ożywienie w hurtowym handlu warzywami. Związane jest ono z wyższym popytem – tak na rynku krajowym, jak też w eksporcie. Oczywiście to ostatnie nie dotyczy całej warzywnej oferty polskiego rynku, bo na przełomie marca i kwietnia nie wszystkie warzywa są dostępne w ilości i jakości pozwalających na eksport. Ale marchew najczęściej znajduje się w takiej ofercie eksportowej.

W tym roku zapasy marchwi w Polsce w zasadzie od początku sezonu były znacząco niższe niż zazwyczaj z powodu słabych zbiorów. Podażowo i cenowo zaczęło to być jednak widoczne dopiero w końcówce listopada zeszłego roku, gdy popyt znacząco się uaktywnił. również ten w handlu zagranicznym. A ponieważ podobnie było u innych europejskich dostawców, to droga marchew z importu nie mogła zahamować wzrostu cen naszej marchwi rodzimej.

W konsekwencji ceny marchwi szczotkowanej i workowanej wzrosły w polskim dużym hurcie od końca zeszłego roku do chwili obecnej o 77 procent średnio. Obecnie są one na poziomie 2,50-3,00 zł/kg najczęściej i jest to aż o 139 procent wyżej w relacji rok do roku. Jak widać na naszym wykresie marchew jest teraz dużo droższa nie tylko rok do roku, ale w stosunku do wszystkich dziesięciu poprzednich sezonów.

Ale z drugiej strony na tym wykresie widać też, że cena średnia tego warzywa już od połowy zeszłego miesiąca pozostaje stabilna. Czy to oznacza koniec trendu wzrostowego? Wydaje się że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca przynajmniej jeśli chodzi o okres do Wielkanocy. O wspomnianym na początku przedświątecznym ożywieniu w tym sezonie, w przypadku marchwi, nie ma mowy.

Z powodu wysokich cen zrobiło się wręcz spokojnie. Polska marchew jest droga dla importerów z Ukrainy. Ale z drugiej strony to samo dotyczy marchwi holenderskiej i jej odbiorców w Polsce. Ceny marchwi w Holandii wzrosły od końca roku o średnio 310 procent! Notowania DCA dla cen producenta pokazują zmianę w tym okresie z poziomu 21,00 euro/100 kg do 65,00 euro/100 kg. Ale w ostatnich tygodniach rynek holenderski notuje stagnację w handlu marchwią, właśnie ze względu na wysokie ceny. Zwłaszcza zaś w sektorze eksportu do krajów Europy Środkowej. Średnia cena marchwi grubej trzyma co prawda poziom 65,00 euro/100 kg, ale marchew klasy B potaniała do 59,00 euro/100 kg.

Czy zatem i Polska pójdzie śladem Holandii? Czy to koniec wzrostów i ceny marchwi spadną w polskim hurcie? A może przerwa w trendzie jest chwilowa i niedobory podaży okażą się silniejszym czynnikiem kształtującym zmiany cenowe i tendencja zwyżkowa jeszcze powróci? Wydaje się, że takie są przewidywania przynajmniej części rolników i dostawców. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza w przypadku długiej końcówki starego sezonu, a to zależy od pogody.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE