Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Znów wzrosła presja na ceny buraków ćwikłowych

2022-10-26 08:35

Obecny sezon handlowy na krajowym rynku buraków ćwikłowych w zasadzie od początku charakteryzuje się cenami wyższymi niż w wielu latach poprzednich. A od połowy września średnia cena sprzedażowa buraków w dużym hurcie pozostaje rekordowo wysoka na tle co najmniej dziesięciu minionych sezonów (oczywiście chodzi o porównania tego wskaźnika w analogicznych punktach każdego z tych sezonów). Widać to na naszym wykresie poniżej.

w1

źródło: dane z monitoringu cenowego fresh-market.pl

Nie oznacza to jednak, iż i w bieżącym sezonie nie ma żadnej presji na zniżkę cen buraków na rynku świeżym. Taka presja pojawia się z różnym nasileniem, a w ostatnich dniach nawet nieco ona wzrosła. W konsekwencji ceny sprzedażowe buraków w dużym hurcie (mytych, pakowanych w worki) znalazły się na poziomie 0,80-1,20 zł/kg. Pojawiło się więcej ofert sprzedaży, do tego na rynku jest sporo buraka gorszej jakości, co jest typowe w okresie zbiorów i bezpośrednio po nich. W tym sezonie dodatkowo bieżąca podaż jest wyższa, bo mniejsza jest skłonność do tego, aby przeznaczać duże ilości warzyw na przechowywanie w chłodniach.

Strona popytowa rynku zdaje sobie sprawę z tych czynników i stara się kupować choć trochę taniej. W pierwszej połowie października już mieliśmy taki mini-dołek cenowy, ale nie trwał on długo. Wszystko bowiem wskazuje na to, że dominującym czynnikiem kształtującym sytuację rynkową jest to, że tegoroczne zbiory buraków ćwikłowych będą niskie. Widać to w danych GUS:

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

rok 2022 – prognoza przedwynikowa

Mamy w Polsce najniższe zbiory tych warzyw od lat. Za to popyt na nie może być w kolejnych miesiącach sezonu wyższy niż zazwyczaj. Przewiduje się bowiem, że w sezonie 2022/2023, podobnie zresztą jak rok wcześniej, wysokie będzie zapotrzebowanie generowane przez importerów z Ukrainy. W sezonie 2021/2022 widoczne ono już było w listopadzie. A zeszłoroczne ceny, mimo dość dużego spadku na jesieni właśnie, w trzeciej dekadzie listopada 2021 roku zaczęły dynamicznie rosnąć i w drugiej połowie sezonu biły rekordy wysokości.

Co ciekawe, w poprzednich dziesięciu latach, w zasadzie zawsze było tak, ze sezon handlu burakami, który zaczynał się od relatywnie wysokich cen, na wiosnę przynosił brak tendencji zwyżkowej lub wręcz spadki cenowe. Natomiast dynamiczne wzrosty cen buraków miały miejsce w tych sezonach, w których jesienią ceny tych warzyw były niskie. Wydaje się jednak wielce prawdopodobne, iż sezon 2022/2023 przełamie ten schemat i ceny będą wysokie aż do jego końca.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE