Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1586 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kazachstan gwałtownie zwiększył eksport jabłek do Rosji

Jabłka
  |   Źródło:
W nowym sezonie Kazachstan gwałtownie zwiększył eksport jabłek do Rosji. Czy to reeksport z Chin i Polski?

Analitycy EastFruit zauważyli interesujący trend w sezonie jabłkowym 2019/2020 - Rosja gwałtownie zmniejszyła import jabłek, ale podaż tych owoców sprowadzanych z Kazachstanu gwałtownie wzrosła. Jak zrozumieć to zjawisko?

W pierwszych czterech miesiącach sezonu 2019/2020 Kazachstan wyeksportował do Rosji 6,9 tys. ton jabłek, co zapewniło mu miejsce w piątce krajów - największych dostawców. Podczas gdy wszyscy inni liderzy zmniejszyli eksport jabłek do Rosji, Kazachstan zwiększył go 5,5 razy w okresie sprawozdawczym. W tym samym czasie całkowity import jabłek do Rosji w pierwszych czterech miesiącach sezonu spadł o 29 procent. Czy ten sukces jest spowodowany wzrostem krajowej produkcji jabłek, czy też przyczyną jest wzrost wielkości reeksportu jabłek z krajów objętych rosyjskimi sankcjami?

Statystyki dotyczące importu jabłek do Kazachstanu w tym samym okresie są niepokojące - jeśli produkcja krajowa rośnie, wydaje się, że import powinien się zmniejszyć. Jednak w sierpniu-listopadzie 2019 roku Kazachstan zwiększył już import 2,5 razy! Jednocześnie sąsiedni Uzbekistan stał się głównym krajem, który zwiększył dostawy jabłek na rynek Kazachstanu. To prawda, jest to bardzo dziwne, ponieważ wiadomo, że w Uzbekistanie w tym roku deficyt jabłek i ceny są wyższe niż w innych krajach regionu, a nawet wyższe niż w Rosji! Dlatego jest mało prawdopodobne, aby uzbeckie jabłko zostało dostarczone do Kazachstanu w celu ponownego wywozu na rynek rosyjski.

Polska stała się drugim co do wielkości eksporterem świeżych jabłek do Kazachstanu we wskazanym okresie. Dostawy w porównaniu do ubiegłego roku były nieco (10 procent) niższe, ale dość znaczące - około 8,7 tys. ton. Eksperci portalu EastFruit przypominają, że eksport rzekomo kazachskich jabłek z Kazachstanu do Rosji w tym samym okresie wyniósł 6,9 tys. ton. Dlatego prawdopodobne jest, że polskie jabłko może być również częścią tego eksportu. Nawiasem mówiąc, poza Polską dostawy jabłek do Kazachstanu, choć w mniejszych ilościach, były również realizowane przez kraje takie jak Holandia i Francja.

Ale tutaj, zdaniem ekspertów EastFruit, trzeci dostawca będzie najbardziej interesujący dla tej analizy. Dostawy jabłek z Chin do Rosji są zabronione w tym sezonie. I to Chiny stały się trzecim największym eksporterem jabłek do Kazachstanu. Wydaje się, że nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ kraje te są sąsiadami i mają wspólną granicę. Jednak import jabłek z Chin do Kazachstanu wzrósł 6 razy w ciągu pierwszych czterech miesięcy sezonu i przekroczył 4,1 tys. ton! Tak więc teoretycznie niemożliwe jest wykluczenie reeksportu chińskiego jabłka do Rosji przez terytorium Kazachstanu. Oczywiście wielkość ewentualnego powrotnego wywozu nie była porównywalna z tym, co Chiny wcześniej dostarczały na rynek rosyjski.

Jest jeszcze teoria o możliwości zwiększenia krajowej produkcji jabłek w Kazachstanie i jego eksportu na rynek rosyjski. Jeśli kraj zwiększa eksport, to czy najprawdopodobniej jest eksporterem netto? Dane nie pozostawiają złudzeń - import jabłek w Kazachstanie jest dziesięć razy wyższy niż eksport jabłek z Kazachstanu. Ponadto jedynym krajem, do którego Kazachstan eksportuje jabłka w tym sezonie, jest Rosja.

Dlatego należy jednak uznać, że prawdopodobieństwo, iż znaczna część jabłek wywożonych z Kazachstanu jest reeksportowanych z krajów, które nie mogą bezpośrednio eksportować tych produktów do Rosji, jest dość wysokie.

„Uważamy, że Kazachstan ma niemal idealne warunki do uprawy jabłek najwyższej jakości w niektórych regionach, biorąc pod uwagę klimat kontynentalny i duże różnice temperatur w sezonie wegetacyjnym. I to jest właśnie ten segment rynku jabłek, który jest obecnie najbardziej poszukiwany w Rosji, która sama produkuje w znacznych ilościach jabłka niskiej i średniej jakości. Jednak wyprodukowanie wysokiej jakości jabłka, oprócz sprzyjającego klimatu, wymaga również bardzo dobrego poziomu rozwoju technologii i infrastruktury: wyszkolonych specjalistów w zakresie uprawy, przycinania, przechowywania, finalizacji, logistyki, odpowiednich wysokiej jakości magazynów i sprzętu do finalizacji, i wiele więcej - mówi Andrij Jarmak , Ekonomista, Departament Inwestycji, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Dlatego nie można całkowicie wykluczyć, że Kazachstan importuje tanie jabłko z Chin i Polski na własne potrzeby i sprzedaje na eksport do Rosji jabłka najwyższej jakości uprawiane w kazachskich sadach jabłkowych.

Podobne
Jabłka
2020-01-29 12:00
I znów problemy z jakością jabłek
To kolejny trudny sezon dla polskich producentów jabłek. I znów jednym z głównych problemów jest jakość owoców.
czytaj więcej
Jabłka
2020-01-28 11:00
Mołdawia – rosną ceny słabszych jakościowo jabłek
Wielu mołdawskich eksporterów woli najpierw sprzedawać jabłka niskiej jakości w Federacji Rosyjskiej i przechowywać wysokiej jakości owoce do końca zimy - początku wiosny, kiedy ceny wzrosną.
czytaj więcej
Jabłka
2020-01-27 10:00
Regionalny rynek jabłek – 4. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-01-21 09:00
Mołdawia – ceny jabłek w górę, ale…
Ceny jabłek w Mołdawii rosną, ale sadownicy oczekują więcej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.