Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 11 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3248 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Banany  »  Ceny bananów znów do góry?

Ceny bananów znów do góry?

Banany
Banany
  |   Źródło:
Czy okres najniższych cen bananów dla letniej fazy sezonu jest już za nami?

W tym roku sytuacja na rynku bananów, w wymiarze globalnym, jest zasadniczo inna niż rok temu. Zaważyły na tym znaczne problemy ze zbiorami w Ameryce Południowej i Środkowej. To efekt suchej pogody, jaką przyniósł nad tamtą część świata prąd el Niño.

Globalny spadek podaży bananów nie pozostał bez wpływu na realia cenowe na rynku polskim. W konsekwencji mieliśmy, a właściwie wciąż mamy sezon znacząco wyższych cen niż rok wcześniej.

Na znacznie wyższym poziomie zatrzymała się też cena minimum dla letniej fazy sezonu. W zeszłym roku średnia cena bananów w ofertach polskich importerów zatrzymała się na pułapie 2,90 zł/kg i było to w końcówce lipca i przez niemal cały sierpień. W tym roku wygląda na to, że średnia cena nie zejdzie poniżej poziomu 4,10 zł/kg, jaki obowiązywał w ostatnim tygodniu sierpnia. To wzrost o 41,4 procent rok do roku.

Obecnie hurtowe ceny w ofertach importerów to przedział 3,70 – 4,60 zł/kg i jest on o 1,2 procent wyższy od wspomnianego minimum z końcówki sierpnia, gdy ceny były w przedziale 3,60 – 4,60 zł/kg. Uczestnicy rynku mówią, że taki kierunek zmian nie jest niespodzianką bo rynek od dawna wiedział, że zbiory bananów będą mniejsze. Można też się spodziewać dalszej zwyżki cenowej, choć relatywnie już jest dość drogo. Ale nie wolno zapominać, iż bywały sezony, gdy średnia cena w „piku” wiosennym osiągała poziom powyżej 5,00 zł/kg (ostatnio w marcu 2018 roku było to 5,90 zł/kg).

Podobne
Kolumbijskie banany trafią do Chin
2019-08-27 00:00
Kolumbijskie banany trafią do Chin
Niedawna podróż prezydenta Kolumbii do Chin otworzyła drogę dla rozszerzenia handlowej współpracy oraz inwestycji Chin w tym kraju.
czytaj więcej
Banany
2019-08-22 08:00
Globalny rynek bananów
Głównym czynnikiem wpływającym na obecną sytuację na rynku bananów jest niska podaż tych owoców w krajach-głównych producentach Ameryki Południowej.
czytaj więcej
Banany
2019-07-19 08:00
EU – obawa o nadwyżkę podaży bananów
Umowa handlowa UE-Mercosur zwiększa ryzyko nadpodaży bananów, mówi stowarzyszenie producenckie z Wysp Kanaryjskich.
czytaj więcej
Banany
2019-07-10 10:00
Ekwador – eksport bananów rośnie, ale wolniej
Pomimo wzrostu podaży bananów w porównaniu z ubiegłym rokiem, Ekwador nadal spowalnia wzrost eksportu i traci przewagę na rynku UE, pisze fruitnews.ru, powołując się an informacje Freshfruitportal.
czytaj więcej
Banany
2019-07-01 08:00
Import bananów w I kw. 2019 r.
Spadek importu bananów do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Banany
2019-06-20 22:21
Banany zeszły na dalszy plan
Coraz bogatsza oferta owoców krajowych wpływa na segment owoców importowanych, w tym na rynek bananów. Jak obecnie kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.