Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 4 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3183 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka stanowi prawdziwy polski hit eksportowy

  |   Źródło:
Polska jest siódmym co do wielkości producentem borówek na świecie i jest to drugi, po jabłkach najważniejszy produkt eksportowy w naszym kraju.

Moda na borówkę amerykańską przyszła z Ameryki i Kanady ponad 40 lat temu. Mało kto jeszcze pamięta, że to dzięki dr Kazimierzowi Pliszce z SGGW udało się z powodzeniem wdrożyć uprawę borówki wysokiej w Polsce. Od tamtej pory powstały nowe odmiany tej jagody, a nasz kraj stał się jej czołowym producentem. Borówka stała się dobrem narodowym i nie jest już "amerykańską", a polską jagodą.

Produkcja borówki w Polsce sięga 16 tys. ton, co daje nam siódme miejsca na świecie. Aż 80 proc. zbiorów jest eksportowana do 25 krajów na czterech kontynentach. Największym importerem borówek z Polski jest Wielka Brytania. Owoce są głównie spożywane w formie świeżej, ale można je mrozić, suszyć czy przerabiać na sok i dżemy.

Spożycie borówki rośnie na całym świecie. Jest to niezwykle cenny owoc nie tylko ze względu na walory smakowe, ale głównie z powodu jego właściwości prozdrowotnych. Według różnych badań, owoce borówki są najbogatszym źródłem antyoksydantów (przeciwutleniaczy) wśród wszystkich owoców i warzyw. Usuwają one toksyny z organizmu i pomagają zabiegać chorobom nowotworowym, układu krążenia, regenerują mózg i układ nerwowy. Ponadto korzystanie wpływają na wzroki młody wygląd skóry, redukują cholesterol, obniżają wysokie ciśnienie.

Jednak według badań, w Polsce spada spożycie owoców. Plantatorom borówki natomiast zarzuca się, że ich owce są za drogie. Niemniej jednak to bardzo trudna i wymagająca produkcja, potrzebująca doświadczenia i dużych nakładów. Prace na plantacjach zaczynają się tuż po zbiorach, to jest 9 miesięcy pracy aby następnie zbierać owoce przez 3 miesiące. Prace polegają na ręcznym pieleniu i ręcznym cięciu krzewów, gdyż nie jest możliwym zmechanizowanie tych procesów. Bardzo dużo jest zabiegów związanych z nawadnianiem. Wszystkie plantacje w Polsce są nawadniane kropelkowo. Bez tego typu systemu, nie da się uprawiać borówki. 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.