Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 21 października 2020. Od wczoraj dodano 4146 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców miękkich - 28. tydz. br.

Owoce miękki
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Truskawki

Zasadniczy sezon dostaw truskawek dobiegł końca w większości krajów monitorowanych przez EastFruit. W rezultacie na Ukrainie ceny resztek tych owoców podwoiły się w ciągu tygodnia (średnio do 2,71 USD/kg), osiągając prawie poziom cen importowanych truskawek w Rosji (2,38-3,49 USD/kg). W Polsce średnia cena również wzrosła, choć mniej znacząca: o 36 procent do prawie 2 dolarów za kg.

Tymczasem w krajach Azji Środkowej truskawka potaniała: w Tadżykistanie o 17 procent, a na rynku uzbeckim ceny wahały się od 0,58 do 0,93 USD/kg.

Maliny

Ceny malin nadal spadały na Ukrainie i w Polsce, choć zniżki były mniej znaczące w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Na polskim rynku maliny potaniały o kolejne 9-15 procent do 2,38-3,17 USD/kg, a na Ukrainie o 12-16 procent do 0,97-1,36 USD/kg. Taniej maliny można było kupić tylko w Tadżykistanie (0,53-0,74 USD/kg), gdzie ceny również spadły w ciągu omawianego tygodnia.

Tymczasem w Mołdawii ceny malin wzrosły i pod koniec tygodnia oferowano te owoce po 1,46-1,85 USD/kg. Najdrożej, jak poprzednio, maliny były sprzedawane na Białorusi (3,42-4,89 USD/kg) i Rosji (2,86-4,76 USD/kg).

Borówki

Rynek borówek również niemal ustabilizował się w omawianym okresie, a ceny albo się nie zmieniły, albo w niewielkim stopniu zmalały.

Pod koniec omawianego tygodnia najtańsze borówki wysokie były oferowane na polskim rynku (średnio 4,49 USD/kg), a najdroższe, w ponad dwukrotnie wyższych cenach, w Rosji i Mołdawii. Ceny na Ukrainie, w wyniku spadku o kolejne 20 procent, były prawie równe z tymi w Polsce. Ceny borówki również spadły na Białorusi, tracąc 11-12 procent w ciągu tygodnia.

Jeżyny

W głównych krajach produkujących spadły również ceny jeżyn. Najwyższe tempo spadku zaobserwowano na Ukrainie i w Gruzji (odpowiednio o 23 i 18 procent), a w Mołdawii i Polsce jeżyna straciła tylko 4-5 procent ceny.

Czerwone porzeczki

Czerwone porzeczki taniały tylko na Ukrainie (o 7procent przez tydzień do mniej niż dolara za kg), podczas gdy w innych krajach europejskich ceny wzrosły. Tymczasem w krajach Azji Środkowej nie odnotowano istotnych zmian na rynku, a ceny pozostały praktycznie bez zmian.

Podobne
Owoce miękkie
2019-07-09 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich - 27. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-07-01 14:00
Regionalny rynek owoców miękkich
Jak zmieniły się ceny owoców miękkich w dwudziestym szóstym tygodniu roku w w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-06-24 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich
Ceny truskawek wzrosły na Ukrainie, w Rosji i Mołdawii, a w Polsce rozpoczął się sezon borówki wysokiej – rynek owoców miękkich w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-06-17 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich – 24. tydz. br.
Sytuacja na rynku owoców jagodowych w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w dwudziestym czwartym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.