Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 15 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2566 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rośnie podaż importowanej borówki wysokiej

Borówki
  |   Źródło:
Do początku polskiego sezonu borówkowego musi upłynąć jeszcze trochę czasu. Na razie rumieńców nabiera sezon na borówkę z importu. Jak wygląda sytuacja na tym rynku?

Miłośnicy borówki wysokiej muszą jeszcze trochę poczekać na ofertę tych owoców z krajowej produkcji. Na razie w marketach można kupić borówkę importowaną. Oczywiście borówka wysoka z importu nie jest owocem masowego spożycia. Ale zainteresowanie nią wśród konsumentów rośnie z roku na rok, bo po pierwsze borówki są w ogóle coraz popularniejsze i wzrostowy trend ich spożycia obejmuje również import. Po drugie w pełni tego importowego sezonu ich ceny stają się dość przystępne.

Połowa kwietnia to okres, w którym jeszcze nie mamy na półkach polskich sklepów dużych ilości tych owoców. Wciąż dominuje oferta zamorska – z Peru i Chile, a ta z konieczności nie jest taka tania. Chociaż z drugiej strony, biorąc pod uwagę odległości, jakie owoce musiały pokonać, to cena 3,70 – 4,00 zł za opakowanie 125 g nie wydaje się aż tak wygórowana. Gorzej to wygląda w przeliczeniu na kilogramy.

Niedługo jednak dojdzie na tym rynku do jakościowej zmiany, bo sezon borówki nabiera rozpędu w Hiszpanii. Stamtąd do Polski znacznie bliżej, więc i ceny powinny być niższe.

Jeśli idzie o ceny borówki w Hiszpanii, to płyną stamtąd informacje o dużym niezadowoleniu hiszpańskich producentów borówki. Wedle miejscowych źródeł branżowych ceny dla rolników za borówkę są już niskie – rzędu 4 euro/kg. Za to w sklepach konsumenci widzą ceny na poziomie 19 do 21 euro/kg. Producenci hiszpańscy wskazują, że z każdych 4 pudełek po 125 g sprzedawanych borówek, które wyprodukowali, wraca do nich kwota równa cenie jednego opakowania.

Można się spodziewać, że na starcie sezonu hiszpańskiego ceny tych owoców na polskim rynku hurtowym będą na poziomie około 6 zł/125 g. W każdym razie nie niższe niż 5 zł. Ale z czasem będą spadać. Zwłaszcza jeśli dojdzie tu jeszcze konkurencja marokańska.

Podobne
Owoce jagodowe
2019-04-04 09:00
Wojna borówek i truskawek o rynkowy prymat
W branży owoców jagodowych trwa zmaganie między truskawką a borówką wysoką o rynkowy prymat. Widać to również na Ukrainie, o czym pisze portal east-fruit.com z okazji niedawno zakończonego kongresu Global Berry Congress.
czytaj więcej
Borówki
2019-03-29 11:40
Hiszpania – nowe odmiany borówek wchodzą na rynek
Nowe wczesne, wydajne, wielkoowocowe i łatwe do zbioru odmiany borówki wchodzą na hiszpański rynek, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Borówki
2019-03-29 08:00
Eksport borówki wysokiej
Wzrost eksportu borówki wysokiej z Polski drugi rok z rzędu. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Borówki
2019-03-28 14:00
Ukraina wyrasta na borówkową potęgę
Ukraina zajęła drugie miejsce na świecie pod względem ekspansji obszarów przeznaczonych na uprawy borówki wysokiej, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.