Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 4 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3166 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina: sezon borówkowy zakończy się wcześniej

  |   Źródło:
Sezon sprzedażowy borówki wysokiej na Ukrainie zakończy się sporo wcześniej niż w przeciętnych sezonach. Dlaczego? A jakie obowiązują ceny dla tych owoców?

Sezon sprzedażowy borówki wysokiej z lokalnej produkcji na Ukrainie w bieżącym roku zostanie zakończony wcześniej niż zwykle ze względu na specyfikę warunków pogodowych. Według plantatorów, w tym roku sezon sprzedażowy borówek w gospodarstwach ukraińskich rozpoczął się średnio dwa tygodnie wcześniej, co było spowodowane ciepłą i stosunkowo łagodną wiosną. Jednocześnie prognozują oni również koniec sezonu we wcześniejszym czasie, co z kolei jest związane z wysokimi temperaturami w większości regionów, co przyspiesza tempo dojrzewania borówek.

Warto zauważyć, że już dziś większość ogrodników oferuje na sprzedaż resztkowe partie borówki. Jednocześnie podwyższony popyt przy kurczącej się podaży pozwala im zawrzeć umowy na korzystniejszych warunkach niż wcześniej. W chwili obecnej wysyłają owoce w cenie od 120 UAH / kg (4,46 USD za kg), a ceny za skalibrowane i zapakowane borówki często osiągają 210 UAH / kg (7,80 USD za kg). Tak więc tylko przez tydzień ceny w tym segmencie wzrosły średnio o 20 proc.

Należy zauważyć, że w bieżącym sezonie ukraińscy plantatorzy szacują plony borówek amerykańskich na wyższym poziomie niż w 2017 roku, co wynika z korzystnych warunków pogodowych i wprowadzenia nowych plantacji w okres pełni owocowania. Niemniej jednak większość z nich była zadowolona z sezonu eksportowego i poziomu cen. Obecnie udaje się im wysyłać owoce o 9-17 proc. drożej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.  

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.